• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Další jednání o budoucnosti sušické nemocnice. Sejde se pracovní tým města a kraje

  20.10.2021
  Andrea Jančová

  Tým složený ze zástupců Sušice a Plzeňského kraje začne dnes jednat o osudu nemocnice v Sušici, která patří městu. Pracovní skupina se bude zabývat možnostmi dalšího fungování. Probírat se budou také výsledky říjnového referenda, ve kterém se lidé vyslovili pro zachování rozsahu poskytované péče v nemocnici, která má finanční i personální problémy.

  Město musí přijít s nabídkami, zda by kraji budovu a přístroje pronajalo, nebo zda by ji kraji dalo do výpůjčky, řekla hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS). „Nebo si město na základě referenda nemocnici ponechá a řekne, aby na ni kraj přispíval. A budou mít kalkulaci, že by třeba chtěli příspěvek sedmi milionů korun. To bychom pak hlasovali na zastupitelstvu,“ řekla.

  Pokud by nemocnici provozoval kraj, tak by nechtěl převzít současnou společnost s ručením omezeným Sušická nemocnice, ale založil by novou s.r.o. „Nechtěli bychom být zatížení případnými právními spory, které teď v nemocnici jsou. I proto jsme byli za zaměstnanci, že bychom jim případně nabídli práci v nové společnosti,“ uvedla.

  Podle hejtmanky inicioval nedávno sušický starosta vznik pracovní skupiny a kraj do ní jmenoval vedoucího odboru zdravotnictví, který má v gesci registrace poskytování zdravotní péče, a vedoucího právního odboru kraje. Rada města Sušice tam nominovala současného jednatele nemocnice, předsedu dozorčí rady a pracovníka odboru majetku města.

  „Pokračujeme v jednání s krajem o převodu nebo pronájmu nemocnice, to se bude ještě specifikovat,“ uvedl radní města Pavel Javorský (ANO).Referendum podle něj dalo jasný signál podporovat nemocnici, která může být taková, že město bude opravovat a udržovat budovy a snažit se ji provozovat ve spolupráci s krajem.

  „Rozhodující bude zastupitelstvo. Jeho první jednání po referendu bude 1. listopadu,“ řekl Javorský. Podle něj tam opozice navrhne, aby nemocnice poskytovala plnohodnotnou péči, což odpovídá výsledkům referenda. Podle Javorského by většina zastupitelů uvítala, pokud by nemocnice, na jejíž provoz loni město dalo 50 milionů korun, převzal kraj. Pracovní skupina zřejmě nestihne předložit finální návrh do konce roku.

  Zdroj :ČTK  Nepřehlédněte