• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Dekorační oblázky v zahradě

  13.6.2022
  Jiří Junek

  Ať už si svou vysněnou zahradu představujete jako dokonale uspořádané a harmonické místo pro meditaci, nebo jako rozkvetlý a rozmanitý ráj, rozhodně byste měli sáhnout po oblázcích jako po jednom z nejdůležitějších okrasných prvků. Můžete si být jistí, že oblázek dodá vaší zahradě kouzlo a půvab.

  Výhody použití oblázků

  Štěrk a kameny různých velikostí jsou nedílnou součástí okrasných zahrad. Použití oblázků vám pomůže oživit a sjednotit celkový vzhled zahrady. Okrasné oblázky v zahradě působí velmi vkusně, jemně a esteticky. Nabízejí výrazný, ale stále přirozený kontrast k rostlinám, a navíc chrání keře, stromy a záhony před invazí plevele. Nezanedbatelnou výhodou použití kamenných oblázků jako dekorativního materiálu je i to, že jsou, zejména ve srovnání s travnatou plochou, prakticky bezúdržbové.

  Kam se všude hodí

  Dekorativní štěrky a oblázky lze použít jako krycí vrstvu na chodníky i mnoho jiných míst v parcích a zahradách. Můžete jimi ohraničit květinové záhony a stromy, obsypat jimi japonské záhrady nebo doplnit okrasné skalky. Krásně také vypadají ponořené do betonu chodníků a vytvářejí tak krásnou a příjemnou masážní plochu pro bosé nohy. Pokud máte rádi aranžování a uspořádávání, nebojte se z oblázků vytvářet různé vzory a ornamenty.  Oblázky jsou také prakticky neodmyslitelnou součástí vodních prvků v zahradě, jako je třeba jezírko nebo vodopád. Navíc je možné sehnat oblázky v pestré škále barev a různých velikostech.

  Zkrátka dekorativní kameny Vám poskytnou širokou škálu možností, jak zdokonalit svou zahradu a kreativně se vyjádřit. Při použití na záhonech jen dejte pozor na kyselomilné rostliny, kterým by mohl vadit vápenec.

  Výběr vhodných oblázků

  Kámen je nedílnou součástí přírody, a proto je vždy potřeba důkladně zvážit, chcete-li použít místní druhy kamene a podtrhnout tak přirozený vhled své zahrady, nebo chcete, aby vaše zahrada působila spíše exoticky.

  Mezi nejpoužívanější materiály tvořící oblázky patří žula, mramor, břidlice a čedič. Na výběr ale seženete mnoho variant a kombinací barev. Můžete si například pořídit černé oblázky z mramoru Nero Ebano, bílé oblázky Thassos nebo Bianco Carrara nebo červené až rudé oblázky Rosso Verona a Rouge Royal.

  Kreativitě se meze nekladou

  Nákup kamenného materiálu rozhodně není na místě uspěchat. Vždy si předem pečlivě naplánujte, kde budete chtít kamenné dekorativní plochy a cestičky vytvořit. Máte před sebou nesmírné množství možností a kreativního potenciálu, takže se nebojte popustit uzdu své fantazie a naplánovat si zahradu přesně podle svých představ. E-shop stonex.cz nabízející prodej oblázků vám umožní nakoupit materiál z pohodlí svého domova. Valounky budou pro snadnější manipulaci balené do pytlů o hmotnosti 25 kg a dopraveny až k vám domů.

   


  Témata:

  Nepřehlédněte