Den architektury upozorní na mnohotvárnost lázeňských domů

30.9.2021
Roman Kořinek

Mariánské Lázně připravují na sobotní Den architektury speciální komentovanou prohlídkou na téma lázeňských domů a jejich mnohotvárností. Letos bude městem provázet architektka Lída Míková a návštěvníci se vypraví po stopách secese.

„Letos bych při příležitosti Dne architektury chtěla připomenout opomíjené domy v secesním slohu, které nestojí přímo na Hlavní třídě, ale skrývají se v jiných ulicích. Některé jsou slohově jednoznačné, jiné mají jenom některé secesní znaky nebo jsou takovým přechodovým článkem, který se vyvinul z eklektické architektury na přelomu 19. a 20. století. Chtěla bych účastníky prohlídky zavést tak trochu mimo prohlídkový okruh, kterým provázím jindy, takže se projdeme po Anglické, Ruské a Chopinově ulici. Mariánské Lázně se za 200 let proměnily z klasicistního města na město 20. století a domy se přizpůsobily jak funkcí, tak i výstavností svým návštěvníkům, v tom jsou si všechna lázeňská místa podobná,“ popisuje koncept prohlídky architektka.

Trasa zhruba dvouhodinové prohlídky povede Ruskou ulicí přes centrum města do Anglické ulice k domům stavitele Forbericha naproti Casinu Bellevue.

„Známý spisovatel Jaroslav Seifert popsal návštěvu Mariánských Lázní takto: Jako jeden ze statisíců hostí a pacientů pospíchám, abych ze srdce poděkoval všem, kteří se tu starali o mé tělo. Tělo – ten ošklivec – odtud odejde, ale má duše, krásná paní, bude dlouho a předlouho na vše vzpomínat a procházet se po kolonádě,“ cituje Elena Sorokina, PR manažerka lokální destinační agentury KIS Mariánské Lázně, která věří, že i sobotní prohlídka architektonických perliček města se stane pro hosty a návštěvníky města balzámem na duši.

Sraz účastníků prohlídky je v turistickém centru v půl druhé odpoledne a vstupné je zdarma.

Zdroj: vzNepřehlédněte