Deset týdnů omezený provoz. V Pardubicích začala oprava mostu

26.9.2022
Simona Knotková

V Pardubicích začala v pondělí částečná uzavírka mostu kpt. Bartoše. Provoz bude deset týdnů kyvadlový. Starý most musí radnice nechat provizorně opravit. Náklady budou 6,5 milionu korun. Novinářům to řekl náměstek primátora Petr Kvaš (ODS). „Je to nezbytný uzel pro dopravu, jeho uzavření by byl velký problém pro ostatní komunikace, podařilo se domluvit, že doprava bude pokračovat v jednom pruhu,“ uvedl.

Most je ve špatném stavu, radnice tam dvakrát snižovala nosnost, aktuálně po něm mohou jezdit jen auta do 3,5 tuny. Výjimku mají vozy MHD a složky IZS, které přes most jezdí.

„Most je starý, musí vydržet do doby, než ho opravíme nebo postavíme nový. Je paradoxní, že mostovka je z roku 1882, to je z doby, kdy vozy ještě nejezdily. Most původně sloužil u zdymadla, potom byl přesunut sem,“ řekl Kvaš.

Minulé opravy podle něj mostu moc neprospěly, betonová deska ho příliš zatěžuje, proto město přistoupilo k rychlým opravám. Měly by zvýšit životnost konstrukce. „Nejhorší jsou pro něj těžká vozidla. Ocelový most se pravidelně prohýbá, pracuje,“ řekl Kvaš.

Stavební firma Chládek a Tintěra má na opravy deset týdnů. Svrchu odfrézuje živičný povrch, postaví nový. Postaví pilíře a opěry lešení. Odtud bude opravovat mostní ložiska. „Čeká nás oprava mostních dilatačních závěrů, jsou poškozené, zatéká voda do mostních ložisek, docházelo by k jejich degradaci. Mohla by hrozit destrukce spodní stavby,“ řekl Luboš Holas ze stavební firmy.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte