11℃
Dnes je 17. červenec , svátek má Martina

Desítka vychytávek pro pěstitele a zahradníky. Poradíme, jak mít sladší rajčata nebo jak zatočit s mravenci

Další fotky

Léto je v plném proudu a zahradníci se mají co otáčet. Ledva sklidili jahody, dozrály třešně, meruňky, rybíz a angrešt a co nevidět přijdou na řadu rajčata. Každý rok prožíváme tenhle letní zápřah, který vyčerpává, ale umožní nám udělat si zásobu na zimu a v neposlední řadě přináší dobrý pocit z poctivě vykonané práce a plodů našeho snažení. A to doslova.

Reklama

Rok, co rok vymýšlejí pěstitelé nové nápady a vychytávky, aby byla jejich úroda co největší, kvalitní a aby ji neuždibovali škůdci. Češi jsou národem koumáků, a tak na sebe zlepšováky nenechají dlouho čekat. A protože jsme i národem srdečným, jakmile nám něco funguje, hned se běžíme podělit s kamarády. Tak vznikly následující rady, které se mezi zahrádkáři šíří rychlostí světla.

1. Rajčata prý budou sladší a šťavnatější, když jim zálivku přisladíme. Jakmile se začnou vybarvovat, stačí do konve s vodou přidat plnou lžíci cukru.

Jahody zatočí s cholesterolem a zkrotí chutě na sladké. Co dalšího červené ovoce umí?

2. Banánová slupka je báječné hnojivo s dlouhodobým účinkem. Pod každou rostlinu, kterou sázíme do záhonu, dáme tři slupky od banánu. Postupně se z nich uvolňuje draslík a stopové prvky. Rostliny budou silnější a pevnější. Máme-li obavu, kde na jaře seženeme tolik slupek, můžeme si je střádat od podzimu a ukládat na mrazák. Tolik místa nezaberou.

3. Dopřejme našim rostlinám trochu živin, které by jinak skončily ve výlevce. Vejce uvolňují vápník, a tak je voda, ve které je uvaříme, vhodná pro papriky, rajčata, baklažány nebo brambory. Špenát uvolňuje železo a draslík a těch je taky rostlinám třeba. Voda, ve které jsme uvařili těstoviny, je bohatá na škrob, který uvolňuje živiny v půdě. Stejně tak, jako vodou z brambor jistě naši květenu potěšíme. Jen jediné upozornění: voda musí být neosolená.

4. Děravá hadice dokáže pěkně potrápit. Lepenka na ní nedrží, slepit lepidlem se to nedá, a za novou se nám nechce utrácet. Navíc není čas lítat po obchodech. Pomůže nám obyčejné dřevěné párátko. Zastrčíme špičku do dírky a párátko zalomíme. Suchou hadici pak omotáme vodotěsnou lepící láskou kolem dokola. Mokré dřívko v dírce nabobtná a dokonale prasklinu utěsní.

3 věci, které letos na vaší zahradě nesmí chybět

5. Sehnat dobrý hnůj není někdy vůbec jednoduché, obzvlášť ve městě. Máme-li v okolí farmu, stáje s koníky nebo výběh s dobytkem, je velká šance, že je vyhráno. Farmář bude jistě rád, že ho nevoňavého odpadu zbavíme. Ti, kdo mají v městě zoologickou zahradu, nedají nic za zeptání, zda by mrvu neposkytli zahrádkářům. A až přijede do města cirkus, určitě nám nebude zatěžko zeptat se tam… Jen musíme dát pozor a nepoužívat k hnojení výkaly domácích zvířat. Mohou totiž obsahovat škrkavky a další parazity.

6. Plevel je silný a zdatný protivník každého pěstitele. Když leze ze štěrbin v dláždění na cestičkách, nic hezkého to není. Pomůže roztok octa a soli v poměru dva šálky octa a čtvrt šálku soli. Přidáme dvě kapky přípravku na mytí nádobí, uzavřeme do skleničky a pořádně protřepeme. A pak už stačí jen postižená místa řádně postříkat. Vhodnou alternativou je také vroucí slaná voda. Musíme však být ostražití, abychom nezasáhli zdravé rostliny.

7. Zahrada volá a my jsme bez rukavic? Ještě včera tady přece byly… Jako provizorní záchrana pomůže obyčejné mýdlo. Stačí několikrát nehty seškrábnout jeho povrch. Špína se za nehty skoro nedostane a když ano, půjde vymýt mnohem lépe a rychleji.

FOTO: Deset vychytávek pro zahradníky

Deset vychytávek pro zahradníky - 1. rajčataDeset vychytávek pro zahradníky - 2. slupkaDeset vychytávek pro zahradníky - 3. vodaDeset vychytávek pro zahradníky - 4. hadiceDeset vychytávek pro zahradníky - 5. hnůj
Další fotky
Deset vychytávek pro zahradníky - 6. plevelDeset vychytávek pro zahradníky - 7. ruceDeset vychytávek pro zahradníky - 8. silonkyDeset vychytávek pro zahradníky - 9. mravenecDeset vychytávek pro zahradníky - 10. mšice

8. Silonové punčocháče jsou nejen elegantním doplňkem každé ženy, mohou nám výborně pomoci i na zahradě. Například krásně podrží smotanou hadici, když není po ruce provázek. Při zalévání křehkých rostlin pomůžou jako tlumič silného proudu. V zimě se v nich dá skladovat například cibule, podle odrůdy pěkně pohromadě oddělené v jednotlivých nohavicích. Větrají a nezplesniví.

9. Mravenci dokážou pěkně otrávit. Tahle pakáž vleze všude a není jednoduché se jí zbavit. Vlezou i na stromy, a to je pak peklo. Můžeme jim v tom ale zabránit tím, když obalíme kmen oboustrannou lepící páskou v pruhu širokém zhruba osm centimetrů. Můžeme udělat také pruh z kartonu, který slepíme k sobě lepící páskou dokola kmenu a povrch natřeme vazelínou. A schválně, jestli to zvládnou… Mějme ale na paměti, že jsou i prospěšní: neberme jim jejich místa v záhonu, například u netřesku nebo levandule. V mravenčích hromádkách se báječně daří larvám modráska. A řekněte, kdy jste naposledy toho modrého motýla viděli? Neberme jim proto jejich přirozené prostředí.

10. Mšice na růži, mšice na angreštu, mšice všude…. Kuřáci to mají jednodušší. Stačí do větší sklenice napustit vodu a házet tam nedopalky. Tak po týdnu louhování stačí nalít do lahvičky s rozprašovačem a postřikovat postižené rostliny. Prý to funguje rychle a spolehlivě.

 

Dnes, 17:30
A to není nijak nadnesené tvrzení. Byla to právě Amitova výzvědná služba Mosad, která před...
Dnes, 16:00
Když podle romantického mýtu tančil anglický král Eduard třetí, jeden z nejúspěšnějších vladařů ve středověku,...
Dnes, 14:31
Max Urban (*1882 v Praze) studoval v letech 1901 až 1906 architekturu na ČVUT v...
Dnes, 14:00
Zkoušíte se někdy vědomě dotazovat své intuice a ptáte se sami sebe „Jaký mám dojem...
Dnes, 13:53
Z Česka do Německa nelegálně přešlo loni o 260 migrantů víc než v roce 2017....
Dnes, 12:26
Státní veterinární správa nařídila stáhnout z preventivních důvodů z prodeje šarži více než 24 tisíc...
Dnes, 11:30
Všichni ho známe jako toho, který varoval generála Custera před bitvou u Little Big Hornu....
Dnes, 10:00
Většina lidé jezdí na festivaly dost nalehko. Nemusejí se starat o věci a mají pocit,...
Dnes, 09:31
Předsedou Komise pro udržitelnou energii a klima Rady hlavního města Prahy byl jmenován ekolog a...
Dnes, 08:00
Červená řepa patří mezi nejsladší druhy zeleniny. Někdo ji miluje na všechny způsoby, jiný zásadně...
Reklama