• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Jahody zatočí s cholesterolem a zkrotí chutě na sladké. Co dalšího červené ovoce umí?

  13.6.2018
  Soňa Brunnerová

  Máme tu jahodovou sezónu. Proč si tedy nepřipomenout, co toto sladké červené ovoce obsahuje a v čem je dobré pro naše zdraví?

  Jahody jsou skvělé. Nízkokalorické, chutné, šťavnaté a jejich konzumace pomůže předejít různým neduhům.

  VELKÝ PŘEHLED: Nejkrásnější přírodní koupaliště ve středních Čechách. Víme, kde se nacházejí

  Kdy je nejíst

  Jahody obsahují vysokou koncentraci kyseliny salicylové (též acylpyrin), proto jste-li na ni alergičtí, radši jahody nekonzumujte. Pokud se po konzumaci této červené pochoutky na vašem těle objeví kopřivka. Zrníčka jahod mohou podráždit vaše střeva, takže je radši nejezte, trpíte-li střevním onemocněním.

  Třešně jako malý zázrak. Jsou napěchované vitaminy a pomohou při hubnutí

  Vitaminová červená bomba

  Jahody obsahují antioxidanty, které pomáhají ochránit vaše buňky před účinky různých onemocnění. Patří dokonce mezi potraviny s jejich nejvyšší koncentrací. Kyselina jablečná, kterou jahody obsahují, je skvělým přírodním bělidlem zubů. Obsahují řadu vitaminů, minerálních látek a 87 % vody, mají kolem 30 kcal na 100 gramů.

  Kopřiva je královnou bylinek. Pomáhá při chudokrevnosti i vypadávání vlasů. Natrháte si ji?

  Proč se s chutí pustit do jahod?

  Muži by měli jahody jíst zejména díky jejich pozitivnímu účinku na tvorbu testosteronu, který aktivuje jejich spermie. Jsou prevencí proti vzniku močových a žlučových kamenů. Pomáhají při léčbě srdečních chorob.

  Jsou prevencí proti arterioskleróze, kdy se cholesterol ukládá na stěnách tepen a zužuje je, a dokáží brzdit její další postup. Jahody zvyšují proudění krve v tepnách.

  Výborné jahůdky ze zahrádky? Máme tip, kde si je můžete nasbírat v Praze a středních Čechách

  Díky řadě minerálů jsou pomocníkem pro chudokrevné. A díky vysokému obsahu antioxidantů (antokyaniny) jsou vhodné proti vzniku nádorových onemocnění, a zároveň snižují syntézu cholesterolu v našich játrech. Fungují také jako spalovač tuků, zároveň krotí chutě na sladké.

  FOTO: Jahody

  Jahody - jahodyJahody - jahody (5)Jahody - jahodyJahody - jahody (3)Jahody - jahody (2)


  Nepřehlédněte