Výborné jahůdky ze zahrádky? Máme tip, kde si je můžete nasbírat v Praze a středních Čechách

28.5.2018
Edit Doležalová
Další fotky

Od konce května začal samosběr jahod. Dáme vám pár ověřených tipů, kam po Praze a okolí na sběr vyrazit. V Kunraticích začala sklizeň jahod již 22.5., zatím si tak můžete nakoupit už čerstvě natrhané jahody u vstupu na plantáže. Samotný samosběr oficiálně začne od 5.6. do 12.6. pravidelně v úterý, pátek a sobotu od 7:00 do 18:00 hodin.

Hluchavka, kopřiva, nebo pampeliška. Za socialismu sbírali žáci léčivé byliny povinně

Dále je třeba sledovat informace na webových stránkách o ceně a dalších dnech samosběru. Cena jahod se aktuálně pohybuje dle webu kunratické jahodárny kolem 86 Kč/ kg.

Další samosběr jahod se koná ve vyhlášené jahodárně Vraňany, kde první samosběr začal 24.5. Další dny budou opět zveřejněny na internetových stránkách jahodárny. Výhodiu je, že farma nabízí rúzné odrůdy jahod i na vlastní pěstování, včetně brambor a jablek, kromě toho čerstvou zeleninu jako je hrášek, květák, zelí, saláty a podobně.

Kopřiva je královnou bylinek. Pomáhá při chudokrevnosti i vypadávání vlasů. Natrháte si ji?

Ceny již natrhaných jahod se pohybují od 60 Kč/kg a výše dle jakosti a výběru odrůdy.

Samosběr jahod začal v Sedlčánkách v obci Čelákovice a vybrat si můžete od různých odrůd. Prodává se zde čerstvá vypěstovaná zelenina jako je kvéták, brambory, saláty a další. Cena za vámi nasbíraný kilogram jahod je 40 korun.

V Oskořínku, 8 km od Nymburka je samosběr zahájen od 25.5. Cena za kg vámi natrhaných jahod je 40 korun. Otevřeno mají denně od 8:00 do 18:hodin.

Netradiční voňavé recepty proti migréně. Šeřík se dá i jíst! Vyzkoušejte šeříkový dort

V Bříství u Kolína mají taktéž od 25.5. zahájen samosběr jahod. Otevřeno je denně od 7:00 do 20:00 hodin. Kilogram nacečesaných jahod je za 45 korun.

V obci Chmeliště a Svinaře bude samosběr otevřen od června, je třeba se informovat na jejich webových stránkách.

Víte, že…

  • Samosběry patří mezi oblíbenou, ale hlavně výhodnou formu prodeje spojeného s užitečným pohybem na čerstvém vzduchu, pod hřejivými paprsky slunce kde si zručný člověk je schopen nasbírat až 10 kilogramů jahod za hodinu? I samosběr má několik zásadních pravidel, kterými se musí každý zákazník řídit..
  • Mezi ty nejčastější patří zákaz vstupu se psy, sbírání na určitém úseku, ne poškozování porostu, zákaz kouření z důvodu podestlání slámou a při vstupu zvážení nádob na sběr.
  • Samosběry se netýkají jen jahod ale třeba třešní, višní, meruněk a dalších sezónního ovoce. V každém případě nelze určit dobu ukončení samosběrů, jelikož závisí na počtu lidí, kteří se dostaví a také na klimatických podmínkách.

Přejeme tedy mnoho inspirace ve vaší kuchyni s tou pravou vůní jahod.

FOTO: samosběr jahod

samosběr jahod - jahodysamosběr jahod - jahody_1samosběr jahod - jahody_2samosběr jahod - jahody_3samosběr jahod - jahody_4
Další fotky
samosběr jahod - jahody_5samosběr jahod - jahody_6samosběr jahod - jahody_7


Nepřehlédněte