• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Děsiví krampus čerti na Výstavišti jako předzvěst svátku Mikuláše

  27.11.2023
  Jan Štoll

  Pekelná suita sto třiceti krampus čertů ze zemí českých i rakouských se o víkendu prohnala pražským Výstavištěm. Chlupaté obludy uspořádali podle očekávání pekelnou show. Připomněli, že den svatého Mikuláše se nezadržitelně blíží. Nejděsivější přehlídka pekelníků bude k vidění ještě na několika místech.

  Děsivé masky s obřími rohy, těžké řetězy, smrduté kožichy, oheň a kravské zvony. Nezaměnitelné znaky ďáblových posluhovačů vystrašily malé i velké zlobivce ve venkovní části Výstaviště na louce za Křižíkovými pavilony. Kdo je propásl, může to ještě dohnat. Rej čertů Krampuslauf bude totiž ještě 3. prosince v Úvalech u Prahy. Průvod bude začínat na Pražské 276 v 16. hodin a končit rejem čertů na náměstí Arnošta z Pardubic. Vstup bude zdarma.  Krampusové budou také v Centrálním parku Kbely 8. prosince od 16. hodin, tady uspořádá průvod spolu s koncertem městská část, i zde jde o volně přístupnou akci. Krampuslauf také obsadí 9. prosince Riegrovy sady, od 16. hodin bude otevřený areál, samotný průvod čertů začne v 18. hodin, pro vstup je třeba mít koupenou vstupenku.

  Kdo by chtěl vzít malé zlobivce do realistický pojatého pekla s čerty, může se z metropole vypravit nejblíže do Koněpruských jeskyní na Berounsku. Oficiálně jsou už uzavřené ale Mikuláš s čerty tam budou od 1. do 5. prosince. „I v tomto případě lze předem odevzdat vlastní dárečky pro děti a sepsat na lístek pro Mikuláše dobré vlastnosti dětí a pro Lucifera hříchy,“ říká mluvčí jeskyňářů Pavel Gejdoš. Peklo a nebe na Zlatém koni pro děti a jejích rodiče pořádá Správa jeskyní České republiky, přístup je jen po předchozím objednání na stránkách pořadatele.

  Svátek sv. Mikuláše bude v úterý 5. prosince. Podle tradice, která má v Českých zemích kořeny sahající až do 14. století, sestupuje svatý Mikuláš navečer z nebe na zem. Je patronem malých dědí a spolu s čertem a andělem jim rozdává pamlsky, pro ty zlobivé pak má uhlí a brambory.

  Zdroj: Výstaviště Praha  Nepřehlédněte