Děsivý obraz baletu ze zákulisí. Zmrzačené nohy, anorexie, bulimie a doživotní traumata

12.7.2018
Edit Doležalová
Další fotky

Je známou pravdou, že cokoli chce člověk dělat na sto procent, musí do toho minimálně sto procent vložit. Jinak cesty naplnění nikdy nenalezne. Jsou obory, kde si člověk prakticky nemůže dovolit jakoukoliv chybu, ať již tím, že by ohrozil zdraví a existenci ostatních, ale také sebe. Takto můžeme vnímat i obory, kde je vyžadován pohyb a příprava sahá už do předškolního věku.

Patří sem také bezesporu balet. Většina dětí začíná s baletem již okolo pěti let a bedlivě se sleduje, nakolik jsou schopné se probojovat do užší elity, kde je opět čeká mnoho tvrdé práce, drilu a odříkání. Takže to rozhodně není o tom udělat dívence culíček korunovaný růžovou stuhou a a pak dítě v bílých punčoškách s šifónovou sukénkou vyfotit a všem pyšně ukazovat jako našlechtěnou porcelánovou panenku.

Co balet může dát a co vzít

Kolik let je potřeba pro stup na prkna, která znamenají svět… Hodně. Je to podobné jako u sportovců. Tělo se nedá vytrénovat za pár let. Výkonnost ovlivňuje kromě nadání i růst, vývojové dispozice, ale také psychická stránka a životní situace. Je to velmi individuální, ale cesta k vlastní spokojenosti a slibné kariéře je dlouhá i 15 až 18 let.

Jaké jsou možnosti a uplatnění

Vrcholných příležitostí pro baletní profesionály u nás mnoho není. V Praze je soubor Národního divadla. Pak je tu pár oblastních divadel s vlastním baletním sborem a klasické baleťáky přijme i Laterna Magika, která je ale o jiném, moderním pojetí tance. A dost mých kolegů zamíří ven, do zahraničí.

Klasický balet jako vzdělání je velmi úzkoprofilové. Co dělají absolventi, co při hledání místa neuspějí? Buď se přeorientují na jiné taneční styly, současné moderní a výrazové, tzv. contemporary, nebo se věnují třeba muzikálové sféře. To když mají ty správné vlohy. Anebo bohužel úplně odejdou do jiné oblasti.

Co je vrcholem baletní kariéry a co se od baletních umělců očekává?

Míříte k sólové pozici? To se podaří jen vyvoleným. Například v souboru Národního divadla je okolo osmdesáti členů a jen šestnáct z nich jsou sólisté.

Musíte mít stoprocentní dispozice, což znamená mít předpokládanou výšku, váhu, ohebnost- například stoprocentně vytočené kyčle a ohebné nárty a spousty dalších předností.

Čím se balet dnes inspiruje a jaké jsou školy

V Česku má tradici ruská škola a podle ní se učí. Ve světě existuje ještě americká, francouzská a italská škola, které kladou daleko větší důraz na individualitu a anatomii těla. Pracují s člověkem a jeho stavbou kostry a svalů tak, aby prvek udělal a úplně se neodrovnal.

Ruská škola už v začátku vybírá dispozičně stejně vybavené osoby. Existuje jakýsi prototyp ideální baletky, co se délky rukou a nohou týče, rozsahu a ohebnosti a na tento jeden typ je dělaný ruský balet. Pak je to dokonalost sama. Jenomže nejsme všichni stejní. Zatímco ruský dril se vaše tělo snaží přes odpor donutit k určené pozici jedinou danou cestou, například americký styl hledá různé cesty třeba prací s jinými svaly.

Úspěšný baletní umělec je tedy silný jedinec a to samozřejmě platí i pro ženy.

Jak vypadá běžný pracovní den baletky v Národním divadle?

Zahřívací trénink začíná v devět ráno. Hodinu se trénuje u baletní tyče, na volnosti a nakonec se jedou skoky. Pokračuje se do půl druhé. Pokud není večer představení, zkouší se dál. Někdy, i když představení je. V šest večer už se musíte nalíčit, rozcvičit a obléci do kostýmu. Od sedmi večer se hraje a celý proces končí kolem půl jedenácté večer.

Co život těhotné baletky a matky?

Těhotenství není překážka. Ale je důležité, aby se rychle vrátily. Do dvou měsíců po porodu obyčejně nastupují zpátky do tréninkového procesu. To je podobné jako u nemoci. Týden ležíte a čtrnáct dní vám trvá, než se dostanete znova do kondice jako před chorobou. Baletky obvykle během těhotenství tančí, dokud to na nich není vidět…a bezpodmínečně si také po porodu hlídat váhu…tedy ji vrátit zpět na požadovanou.

Jaká rizika a trable provází baletky?

  • Některé ženy, tedy spíše dívky trpí anorexií nebo bulimií, díky velmi nízké váze mají problém otěhotnět či jsou neplodné…tyto případy jsou známé spíše v zahraničí….Rusko, Itálie…kde téměř každá pátá primabalerína trpí některým z těchto problémů. S tím jsou spojené i psychické problémy.
  • Téměř každá baletka již kolem 35 roku trpí některou z nemocí postihující klouby a pohybový preparát.
  • Balet je úchvatný tanec, ale baletky mají po pár letech na vrcholu problém normálně chodit. Tanec na špičkách jim totiž z chodidel dělá odporné zjizvené zkrvavené pahýly plné puchýřů.
  • Ty nejlepší baletky protančí týdně až troje piškoty.
  • Každé špičky mají tvrdé podrážky, musí se namáčet do vody a lámat, aby změkly.
  • Energie vydaná na jedno baletní vystoupení je stejná jako odehrát dva fotbalové zápasy.
  • Jeden muž zvedá baletky za představení tolikrát, že dohromady vyzvedne jednu a půl tuny váhy.
  • Když baletka vyskočí na špičky, její prsty na nohou v tu chvíli nesou její váhu krát tři.

Pojďte s námi tedy nahlédnou do galerie odhalující strasti a útrapy, které my jako diváci nevidíme…

FOTO: nohy baletek

nohy baletek - baletnohy baletek - balet_1nohy baletek - balet_2nohy baletek - balet_3nohy baletek - balet_8
Další fotky
nohy baletek - balet_4nohy baletek - balet_6nohy baletek - balet_9


Nepřehlédněte