Dětem nezaplatila sešity, prý aby měla na odměny. Ředitelku odvolali

16.4.2020
Marcel Mihalik

Ředitelka Věra Benešová se podle usnesení Rady města Loun dopustila několika porušení povinností. Proto ji radní v únoru odvolali. „Porušila závažným způsobem několik ze svých zákonem stanovených povinností a též z důvodu, že neplnila právní povinnosti, které jí vyplývaly z činností, úkolů a pravomocí na vedoucím pracovním místě ředitele školy a které byly zjištěny mimo jiné Českou školní inspekcí (ČŠI) a též i zřizovatelem,“ stojí v usnesení, které je veřejně dostupné na webu města.

V konkurzu zvítězila žena starostova kamaráda. Šéfkou lounských plaveckých areálů je Kuďousková

Nejdražší kluziště v ČR je v Lounech. Stálo téměř 9 milionů a nachází se před divadlem

Radní přitom vycházeli i z poslední inspekční zprávy z konce loňského roku. Benešové v ní inspektorky vyčinily za nepřátelskou atmosféru na škole či neschopnost zajistit plně kvalifikované kantory. „Nedostatky v řízení pedagogických procesů, nízká míra spoluúčasti pedagogů při naplňování koncepčních záměrů a nepříznivé klima školy se negativně projevují v průběhu a výsledcích vzdělávání,“ konstatovaly.

Minigolfu radní zvýšili nájem. „Pepa Koruna“ by měl do městské kasy přidat víc

Pověsti školy nepřidala ani petice 147 rodičů, kterým se nelíbil odchod 8 zkušených pedagogů. Poslední kapkou pak údajně bylo, že Benešová bezplatně nedala žákům pracovní sešity, ačkoli na ně dostala peníze od státu. „Místo toho ty peníze ušetřila, aby měla na odměny pro pedagogy,“ řekl na její obhajobu zdroj z jejího okolí. Pracovní sešity přitom od žáků vyžadovala. A tak je museli kupovat rodiče. „Ovšem ve škole jsou i děti ze sociálně slabších rodin, tyto rodiny neměly na uhrazení a jejich děti tudíž neměly možnost v hodinách pracovat společně s ostatními. Důsledkem byl jednak handicap těchto dětí ve vzdělávání, jakož i sociální vyčlenění z kolektivu dětí. Z tohoto důvodu považuje Rada města porušení povinnosti za závažné,“ odůvodňují radní. Benešová se k tomu nevyjádřila.

Opakují chybu z historie?

Podle informací redakce zvažuje Benešová žalobu. Louny by se tak mohly dostat paradoxně do obdobné situace jako před osmi lety, kdy město v rozporu se Školským zákonem odvolalo ředitelku MŠ Fügnerova Jaroslavu Hajmovou. Soud rozhodl, že to bylo protizákonné. Načež Louny stál tento spor kvůli tehdejší radě vedené exstarostou Radovanem Šabatou 1,7 milionu korun. Šabata je radním i nyní a na odvolání Benešové se podílel společně s Pavlem Jandou (TOP 09), Vladimírem A. Honsem, Milanem Rychtaříkem (ANO), Martinou Bečvářovou (ANO), Michalem Kučerou (TOP 09), Janem Kernerem (ODS) a Evou Maťátko (ODS).

 

 Nepřehlédněte