Minigolfu radní zvýšili nájem. „Pepa Koruna“ by měl do městské kasy přidat víc

9.3.2020
Marcel Mihalik

Radnice se snaží narovnat podnikatelské prostředí. Jedním z příkladů, jak předchozí vedení Loun zvýhodňovalo některé občany nad jinými, byl například pronájem městských hradeb společnosti Barokní špitál Josefa Klesala, který provozuje minigolf. Podnikatel si v Lounech vysloužil přezdívku Pepa Koruna“ Klesal, neboť za vlády prvního lounského starosty Emila Volkmanna z ODS získal v roce 1996 velmi přátelskou nájemní smlouvu na městské prostory, kde vybudoval minigolf a restauraci. Městu za to platil ročně 34 tisíc korun, což bylo pouhých 2833 korun měsíčně. Takřka podnikání za korunu. Navíc je tato smlouva uzavřena na 50 let.

Čtvrt milionu pro lounské radní. Za prodej pozemků a „obílení“ černé stavby?

Výše nájmu i jeho délka byly předmětem kritiky opozice i občanů. „Přijde mi nefér, že někdo platí za pronájem v městských prostorech víc jen na základě vazby s vládnoucími politiky a jiný míň. Toto by mělo být přehledné a transparentní. Těší mě, že po naší kritice se rada tímto zabývá,“ řekl opoziční zastupitel Pavel Csonka (ČSSD).

O výši jednají

Po čtvrtstoletí se tak hnuly ledy. Lounští radní v únoru schválili záměr, podle kterého by se roční platba změnila na měsíční, a to na 16 tisíc korun měsíčně. Rada zároveň vedoucí odboru majetku Blance Sunkovské uložila, aby zahájila jednání s jednatelem společnosti Barokní špitál Josefem Klesalem. Podnikatel zatím netuší, zda dodatek podepíše. „Jednání probíhají a zatím není nic s konečnou platností rozhodnuto,“ uvedl.

louny

Louny vybírají šéfa plavecké haly. Bude jím zřejmě manželka Jandova spolužáka z práv

Přestože nájemné 34 tisíc korun ročně z roku 1996 roste každoročně o inflaci, pohybuje se nyní stále pod částkou, jakou uvádí odhad. Město podle něj chce z Klesala dostat 192 tisíc korun ročně. Pokud na to nepřistoupí, bude výše nájmu řešena soudní cestou. Anebo se v případě odstoupení od smlouvy otevře po 24 letech možnost pro nového nájemce.

Pronájem se týká pozemků p. č. 132 o výměře 289 m2 se stavbou hradební zdi a hradební bašty č. 6, p.č. 131 o výměře 196 m2 se stavbou hradební zdi, p.č. 130/1 o výměře 520 m2 se stavbou hradební zdi a hradební bašty č. 5 a část pozemku p.č. 4857 o výměře 60 m2.

louny

Náš REGION ochránil majetek Loun. Radní od prodeje i pronájmu pozemku firmě „za hubičku“ ustoupili

 

Kdo jak hlasoval

Záměr zvýšit nájemné schvaluje: Janda, Hons, Bečvářová, Godycká, Šabata, Maťátko. Proti záměru je Kerner. Omluveni, proto nehlasovali: Kučera, RychtaříkNepřehlédněte