• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Čtvrt milionu pro lounské radní. Za prodej pozemků a „obílení“ černé stavby?

  4.11.2019
  Marcel Mihalik

  Darovala peníze politikům a teď od nich žádala přiklepnutí městského pozemku. Na něm totiž firma SEKO Aerospace postavila černou stavbu. Aby ji mohla „obílit“, potřebovala hlasy lounských zastupitelů. Žádost však neprošla kvůli opozici.

  Postavit si dům na cizím pozemku běžný občan, úřady by jej šikanovaly. Když to udělá jeden z největších zaměstnavatelů v regionu, jenž chytře přispěje na volební kampaň některým politickým stranám, jejichž zástupci se stanou radními, pak jako by se nechumelilo?

  Chomutovský politik Gaudl si z dotací postavil rodinný klub. Vjezd hlídá zákazová značka nelegálně

  Loni před volbami dostalo hnutí ANO 180 tisíc korun a ODS 20 tisíc korun na volební kampaň v Lounech od firmy SEKO Aerospace. Obě částky jsou ve výročních zprávách jednotlivých partají. Lounskou radnici už rok vede TOP 09, ANO, ODS a Unie pro sport a zdraví.

  Žádal negramot?

  Když si nyní SEKO Aerospace podalo žádost o odkup pozemků, kterou v srpnu projednávala Rada města Loun, radní z hnutí ANO a ODS podle zápisu neoznámili ani střet zájmů ani fakt, že jsou v poměru k projednávané věci. Šlo sice o formalitu. Ale Babišovo hnutí, které od firmy dostalo nejvíc a které o sobě hlásá, jak je transparentní, tím v Lounech utrpělo první trhliny na kráse.

  FOTO: Žádost o odkup městského pozemku v Lounech

  Žádost o odkup městského pozemku v Lounech - IMG_4741Žádost o odkup městského pozemku v Lounech - IMG_4739Žádost o odkup městského pozemku v Lounech - IMG_4740

  Žádost společnosti SEKO Aerospace, kterou má redakce k dispozici, má formální nedostatky, je neúplná a snad i žák ZŠ by ji sepsal lépe. Například v kolonce adresa žadatele je uveden pouze název firmy. I tak odešla na jednání zastupitelstva. Tam ale v pondělí 16. září narazila u opoziční ČSSD, KDU-ČSL, KSČM a hnutí Louny spolu.

  Firma stavěla na cizím

  „Problém je, že firma SEKO užívala a dodnes užívá městské pozemky bez řádného právního titulu a městu tím samozřejmě vzniká škoda i na případném nájmu,“ uvedl zastupitel Pavel Csonka (ČSSD). Firma totiž dokonce rozšiřovala i výstavbu fabriky na městský pozemek. „Majitel firmy  musel velmi dobře vědět, že staví na cizím pozemku a navíc si postupně oplocoval a zvětšoval území své fabriky,“ popsal stav Csonka. Podle něj by tak odsouhlasením žádosti firmy SEKO dali zastupitelé veřejnosti signál, ať si kdokoli postaví cokoli, město mu to prodá, aby si to mohl „obílit“.

  Stejného názoru je i opoziční lidovecký zastupitel Michal Pehr. „Není možné, aby byl zaváděn dvojí metr pro kohokoliv. A to i přesto, že uznáváme význam této firmy pro naše město,“ řekl Pehr (KDU-ČSL) pro Náš REGION.

  Jsou zavázáni dárci?

  Teprve po vystoupení opozičních zastupitelů se neuvolněný místostarosta Milan Rychtařík zpotil na čele a ohlásil za hnutí ANO: „My jsme v poměru k projednávané věci.“ Občanští demokraté však dosud svůj poměr vzhledem k finančnímu daru neohlásili. Přijímání peněž od velkých firem se politikům může vymstít. „Klasickým příkladem je nyní žádost SEKO o odkup městských pozemků. Příjemci finančních darů, jako například ODS i hnutí ANO 2011, se tím dostávají do střetu zájmů, neboť jsou v poměru k projednávané věci. Musí to být pro ně těžké rozhodnutí vůči veřejnosti. Vzbuzuje to obavu, že jsou dárci zavázáni a dárce zákonitě bude očekávat loajálnost těchto politických subjektů při rozhodování o prodeji městského majetku,“ uvedl pro Náš REGION Pavel Csonka.

  šikma vez

  Filmaře láká Ústecký kraj i peníze od hejtmanství

  Za vším hledej Šabatu

  SEKO Aerospace nařčení odmítá. „Nenárokujeme si stále více prostoru. Na vše, co využíváme, máme řádně uzavřené nájemní smlouvy,“ obhajuje Jana Macháčková z firmy. Zřejmě má na mysli dohodu mezi SEKO a Technickou správou města Louny (TSML) z října 2014, která byla podle informací redakce sepsána na příkaz bývalého starosty Radovana Šabaty (USZ). „Tato dohoda byla tehdy sepsána na příkaz města Louny,“ potvrdil Václav Jelínek z TSML. Město Louny nereprezentuje nikdo jiný než starosta. Jenže Šabata to na zastupitelstvu odmítl. „Žádný pokyn ode mě nikdy nebyl dán. To, že v roce 2013 pan Sedláček požádal o změnu územního plánu, kterou zastupitelstvo schválilo, s tím, že chce svoji firmu rozvíjet, tady zaznělo. Tím dal signál, že chce na tom území něco vykonat. To, jak to vykonal, je chyba. To uznávám,“ prohlásil. Buď tedy lže Šabata, nebo písemné dokumenty, které má redakce k dispozici. Nic to ovšem nemění na tom, že firma podniká v neoprávněné stavbě na pozemku města.

  Tolerují Louny obcházení zákona?

  Proč své zaměstnance SEKO vystavuje bezpečnostnímu riziku, když pracují v nezkolaudovaném objektu? „Snažíme se administrativně vyřešit daný problém, ale zajisté není relevantní, že bychom ohrožovali naše zaměstnance,“ doplnila Macháčková. Jenže případné kontroly bude zajímat, zda má firma vše v pořádku a dle předpisů. Lounský stavební úřad už letos na jaře podle zjištění Našeho REGIONU zahájil s firmou řízení o odstranění stavby. „V současné době je přerušeno, protože stavebník využil svého práva a požádal o dodatečné povolení stavby,“ napsala pro Náš REGION vedoucí stavebního úřadu Kateřina Todtová. Vychytralou fintou tak SEKO obejde to, na co by si slušný občan netroufl, což potvrzuje i právník. „Stavební úřad má sice možnost dosáhnout odstranění stavby, ale mnohdy se tak nestane, a stavebník dostane dodatečné stavební povolení. Bohužel je to nešvar, kterým se často obchází stavební zákon. Nemyslím si, že v zájmu obce je tolerovat takové postupy stavebníků, kteří spekulativně úmyslně porušují zákon. Naopak obec a její představitelé se musí chovat jako řádní hospodáři ve vztahu k majetku, kterým disponují a důsledně jej chránit; uvedená jednání ať již stavebníků nebo představitelů samosprávy a stání správy nejsou z mého pohledu ani etická, v lidech mohou vyvolávat pocit nerovnosti před zákonem,“ míní advokát Radek Suchý.

  I v noci mají silničáři pracovat na úseku dálnice D7 u Panenského Týnce

  Klid v duši nemá z chování firmy, úředníků a koalice TOP 09, ANO 2011, ODS a Šabatových sportovců ani uznávaný historik a zastupitel Michal Pehr. „Výchozí stav je takový, že tato firma na pozemku města postavila hangár a z pozemku neplatí nájem a stavba není řádně zkolaudována. Město by mělo dle našeho názoru postupovat tak, aby tyto chyby byly odstraněny. V tomto případě se také ukazuje na nedostatečnou kontrolu majetku a pozemků pronajímaných městem,“ kritizuje úředníky a radní Michal Pehr (KDU-ČSL).

   

  Kolik tady stál „nákup“ radního?

  ANO dostalo v roce 2018 od firmy SEKO Aerospace, a.s. 180 tisíc korun.

  ANO dostalo v roce 2016 od firmy SEKO Aerospace, a.s. 100 tisíc korun.

  ODS dostala v roce 2014 od firmy SEKO Aerospace, a.s. 50 tisíc korun.

  ODS dostala v roce 2018 od firmy SEKO Aerospace, a.s. 20 tisíc korun.

   

  S přispěním Kryštofa Marka

   

  Chomutovský politik Gaudl si z dotací postavil rodinný klub. Vjezd hlídá zákazová značka nelegálně

  primátor chomutov hrabáč

  Primátor Chomutova Marek Hrabáč hrabe do městské kasy. Z radarů je bohatší o 13 milionů

  radar

  Překročili rychlosti o 6 km/hod, platí pokutu 900 korun. Je to velmi velkorysé, hájí primátor Chomutova  Nepřehlédněte