• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Překročili rychlosti o 6 km/hod, platí pokutu 900 korun. Je to velmi velkorysé, hájí primátor Chomutova

  5.9.2019
  Marcel Mihalik

  Přísnost musí bejt. Hlavně na chudý. Švejkovou replikou se asi řídí primátor Chomutova Marek Hrabáč (ANO). Už za drobné překročení rychlosti ve městě následuje pro mnohé likvidační pokuta. Za rychlost 56 km/hod. totiž magistrát inkasuje 900 korun. „To je ještě velmi velkorysé,“ tvrdí Hrabáč. Postižení řidiči i občané se shodují, že jde o primátorův lynč na chudé.

  Radary měřící rychlost na dvou místech v Chomutově – Blatenské a Písečné – vyvolaly emoce. Převažují především ty negativní vůči chomutovským radním z hnutí ANO, Nový sever a KSČM. Svým rozhodnutím totiž určili částku za pokuty. Řidičům nejen z Chomutova se totiž pokuty za překročení rychlosti v obci zdají příliš drakonické. „Vezla jsem syna k lékaři a na Písečné jsem jela 56 km/hod.,“ líčí pro Náš REGION Irena Svatošová z Jirkova. Pokuta ji přišla teprve po třech měsících a rovnou v plné palbě – 900 korun. Jelikož se v té době o radarech příliš nevědělo, tato žena podobný přestupek zopakovala ještě jednou.

  FOTO: Radary v Chomutově naštvaly řidiče

  Radary v Chomutově naštvaly řidiče - radarRadary v Chomutově naštvaly řidiče - radarRadary v Chomutově naštvaly řidiče - autaRadary v Chomutově naštvaly řidiče - chodec v silnici

  „Jako pro matku na mateřské dovolené je pro mě téměř 2000 korun z rodičovského příspěvku (zhruba 8000 korun – pozn. red.) určitě velká zátěž,“ svěřila se. Ani v jednom případě nepodnikla cestu na magistrát, aby se seznámila s dokumentací, rovnou na poště pokutu zaplatila.

  Pokuta je vysoká

  To byla možná chyba. Jak totiž redakce zjistila, ne všichni platí. „Byl jsem na magistrátu, seznámil jsem se s tím, co mají, a neplatil jsem. Nechám to dojít do správního řízení. K tomu možná ani nakonec nedojde, protože těch přestupců mají tolik, že budou zahlceni, a nebudou stíhat lhůty,“ naznačuje taktiku jeden z chomutovských podnikatelů, který si nepřál uvést jméno.

  Chomutovský politik Gaudl si z dotací postavil rodinný klub. Vjezd hlídá zákazová značka nelegálně

  Libuše Laurinová, která pokutu platila, má zato, že sankce je neúměrně vysoká. A radary by podle ní lépe sloužily v jiných lokalitách. „Souhlasím s tím, že když člověk udělá přestupek, má přijít trest. Ale pokuta 900 korun za překročení rychlosti o 6 kilometrů v hodině mi přijde docela veliká na to, že jsem nepřekročila o tolik. Ty radary jsou navíc v místech, kde je jejich účel sporný. Na Blatenské před stoupáním do kopce a na Písečné, kde je konečná zastávka trolejbusů a chodci tam mají podchod. Lépe by radary sloužily v okolí škol, na Pražské u zahrádek nebo na Palacké,“ míní obyvatelka Chomutova.

  Likvidují radní občany?

  Na redakci se obrátily desítky lidí z Chomutova, ale i Žatce a opačných koutů republiky. Řidiči z jiných měst Chomutovem projížděli a tato pokuta je nemile překvapila. Ani jeden z respondentů nevidí v přístupu magistrátu nic pozitivního. Ba naopak. Lidé viní politickou reprezentaci Chomutova z toho, že v už tak exekucemi protkaném Chomutově lidskou bídu ještě víc prohlubují.

  vladimír, růžička, hokej chomutov, piráti chomutov

  Hokeji v Chomutově zvoní umíráček. Růžičkovi zbyly oči pro pláč

  Zkušenost, z které mrazí, sdílí Jolana Filipová, další z pokutovaných. „Byla jsem svědkem toho, jak na magistrátě starý pán už v důchodu žádal úřednice, zda by mu nemohly vystavit splátkový kalendář, že už má 12 pokut a ani celý jeden důchod by mu tak na pokuty nestačil,“ uvedla.

  Hlavou kroutí i policisté

  Nad mastnými pokutami kroutí hlavou i sami policisté. „Konkrétní výši pokuty ukládá policista v zákonném rozmezí vždy podle okolností,“ řekla mluvčí chomutovské PČR Miroslava Glogovská. Nepřímo tím naznačila praxi, jakou pro Náš REGION potvrdil dopravní policista, který si nepřál uvést své jméno.

  Omezení na Vinohradské v Chomutově trvá. Kaufland se o opravu opěrné zdi pře s městem

  „Jestliže v obci naměříme řidiči vozidla rychlost do 55 km v hodině, a vidíme, že si řidič přestupek uvědomuje a kaje se, často to vyřešíme domluvou nebo pokutou do 300 korun. To je, myslím si, dostatečně zdvižený varovný prst,“ míní policista.

  Jsme ještě velkorysí, dušuje se Hrabáč

  Primátor Chomutova z hnutí ANO Marek Hrabáč ale tvrdý postoj města vůči řidičům hájí, a výši pokuty má dokonce za velkorysou. „Devět set korun, kde zákon říká tisíc, tam jsme níž, a říká, že až 2500 korun na přestupkovém řízení, tam jsme ještě pod polovinou, poměrně velmi velkorysé,“ uvedl Hrabáč pro Náš REGION.

   

   

  Primátorův lynč na chudé?

  Politikům tady asi nedochází, že tímto rozhodnutím pošlou ke dnu ještě víc obyvatel, než kolik jich už teď v exekuci je. Podle serveru mapaexekuci.cz to je aktuálně 21,9 % Chomutovanů. Meziroční nárůst je +9,4 %. Průměrně v tomto severočeském městě dluží každý člověk téměř 200 tisíc korun. Vysokými pokutami, které primátor Hrabáč nazývá velmi velkorysými, tak do konce volebního období pošle k exekučnímu dnu ještě víc voličů.

   

  Kolik to městu nese

  Vedení města výši pokut hájí z toho důvodu, že do městské pokladny přinesou měsíčně 700 tisíc korun. Jak uvedla TV Prima, peníze jdou podle města na opravu silnic.

   

  Text: Marcel Mihalik, Barbora Lancová

   

  Nejdražší cestování MHD má nejchudší Chomutov! Čím víc lidí v exekuci, tím vyšší jízdné

  Benda, vrah, střelec, Chomutov, Pašek, advokát

  Střílel, aby prý chránil. Co udělá, až se vrátí na svobodu? Vrah z Chomutova promluvil  Nepřehlédněte