• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Hokeji v Chomutově zvoní umíráček. Růžičkovi zbyly oči pro pláč

  10.8.2019
  Marcel Mihalik

  Chomutovský hokej byl pojem. Klub hrál extraligu a koučoval tu Vladimír Růžička. Zlaté časy jsou ale pryč. Zřejmě manažerskou neschopností se Piráti Chomutov dostali až do 100 milionových dluhů. Teď je má spasit sedm statečných místních podnikatelů. Jenže téhle pohádce nikdo nevěří.

  Éra Veverků v Chomutově skončila. Veverkovi jako majoritní vlastníci hokejového klubu Piráti Chomutov za symbolickou 1 korunu převedli akcie na nové majitele. Těmi je skupina místních hokejových srdcařů a zároveň podnikatelů. Někteří je označují za 7 statečných. Jsou jimi Radek Frydrych (Strix Chomutov), Václav Kordulík (WORLD INVEST), Milan a Michal Mizunovi (REMIS-NBC), Petr Prokeš (Sweep sport), Jiří Sadílek (FISAD), Jaroslav Štochl (ELTE) a Miroslav a Adam Zwettlerovi (PE Holding). Otázkou je, zda se s ekonomickým zdravím klubu seznámili dostatečně, nebo mají růžové brýle na očích. Nebo ještě něco dalšího?

  Jsou zavázání?

  Podle důvěryhodných informací redakce od jednoho z nových akcionářů za jejich rozhodnutím bylo sice jejich srdcařství pro chomutovský klub. Mezi řádky ale naznačil, že v rozhodnutí vstoupit do zadluženého klubu sehrála roli i loajalita. V obchodní branži takový termín může znamenat, že současní zachránci byli Veverkovi zavázaní. Nabízí si se otázka, zda třeba neprofitovali na některých zakázkách? Veverkovi každopádně tah prozatím vyšel. To, co se skrývá v účetnictví a jak mohl klub dopadnout v tak tristní ekonomické situaci, zůstane pod pokličkou.

  Omezení na Vinohradské v Chomutově trvá. Kaufland se o opravu opěrné zdi pře s městem

  „Mým hlavním přáním a dost možná i podmínkou pro převod akcií byly záruky, že noví vlastníci budou mít chuť poprat se s aktuální situací a hlavně budou mít ambice vrátit Piráty co nejdříve zpátky do extraligy,“ uvedl Jaroslav Veverka na klubovém webu. A zmínil i podnikatele Milana Soukupa, který byl jen krůček od toho, stát se novým majitelem Pirátů Chomutov. „Zatímco pro pana Soukupa se některé věci zdály jako neřešitelné, ostatní partneři to vidí jinak. Jsou připravení převzít veškeré závazky, které klub má a podílet se na jejich vyřešení. Současně s tím okamžitě pracovat na zajištění nové sezóny, na jejímž konci by rádi bojovali o návrat do nejvyšší soutěže,“ uzavřel Veverka svou éru v Chomutově.

  Převzali až 100 milionové dluhy

  Důležité je v tomto kontextu zdůraznit, že skupina místních podnikatelů je připravena převzít veškeré závazky, které klub má a podílet se na jejich vyřešení. Nejedná se totiž o nic víc než o dluhy, dluhy a zase dluhy. A ty dluhy dosahují podle informací redakce mnohem vyšších částek, než jaké klub oficiálně uvádí. Hovoří se o sumě přesahující až 100 milionů korun. Milan Soukup měl možnost nahlédnout do části pirátského účetnictví, a to byl taky důvod, proč vycouval. Jinak by si asi rval vlasy. Je velkým fanouškem chomutovského hokeje, ale umí počítat a není blázen. „Tak, jak byl nastaven management Pirátů Chomutov, hokeji nelze pomoci. Usoudili jsme, že platit dluhy v tak vysoké výši za někoho jiného, je nesmysl. Chomutovskému hokeji jsme už pomohli dost,“ uvedl pro Náš REGION Milan Soukup.

  „Jsme připraveni do budoucna kdykoli hokeji pomoci, ale pouze tehdy, pokud bude financování chomutovského hokeje transparentní a změní se lidé v jeho vedení,“ řekl Soukup.

  Podle něj problém kromě vysokých dluhů spočívá v netransparentnosti klubu. „Jsme připraveni do budoucna kdykoli hokeji pomoci, ale pouze tehdy, pokud bude financování chomutovského hokeje transparentní a změní se lidé v jeho vedení,“ řekl Soukup.

  Smrt hokeje jen oddálili

  Náš REGION kontaktovali pod podmínkou anonymity i jiní podnikatelé, kteří byli pro koupi chomutovských Pirátů osloveni. Spekulují, že tah Veverkových věnovat akcie klubu za symbolickou korunu skupině podnikatelů, je jen vychytralý způsob, jak se vyvinit, sbalit kufry a zmizet neznámo kam. „Je to postavené tak, že kdokoli se stane nově akcionářem, majitelem klubu, utopí se v dluzích. Stane se jen bílým koněm, zatímco Veverkovi se budou smát. Že se teď našla skupina místních podnikatelů, která klub finančně sanuje, takže Pirátům zůstane aspoň 1. Liga, je jen prodloužení života na přístrojích. Hokej o pár měsíců přežije, než přijde další rána. Smrtelná. Hokej v Chomutově prostě končí, s tím se postupně fanoušci musí smířit,“ řekl Našemu REGIONU jeden z milionářů, který byl pro odkup akcií osloven.

  Fasády v kraji hyzdí název úklidové firmy. Poškozením majetku si způsobila problém, míní experti

  Čoudíš? Zaplatíš! Praha chystá hon na ojetá auta

  Lední hokej v Chomutově přitom není žádná Bejby, co by seděla v koutě a nedostávalo se jí finanční podpory. Je dotován z rozpočtu Chomutova, Ústeckého kraje i z dotací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Přitom je třeba si uvědomit, že jde o veřejné peníze, tedy o daně výdělečně činných občanů Chomutovska i regionu. Ty se politickým rozhodnutím přerozdělují. A kde končily v případě chomutovských pirátů je těžko odhadnutelné. Uloupené? Nebo prostě jen hráči chtěli moc? Kdoví. Peníze má klub každopádně taky od sponzorů, z reklamy, prodeje z eshopu a prodeje vstupenek a permanentek. Přesto je ve ztrátě v řádech stovek milionů. A to se nelíbí ani opozičním zastupitelům.

  Byznys Veverků, který platili občané

  Předsedkyně kontrolního výboru Elvíra Hahnová (SPD) proto zažádala, aby se Piráti Chomutov vyjádřili k čerpání dotace 12,5 milionu korun, která byla určena na provoz extraligy. V té však klub skončil. „Vyjádření přišlo a odbor ekonomiky jej poslal na interní audit,“ potvrdila pro Náš REGION opoziční zastupitelka a 1. místopředsedkyně SPD v Ústeckém kraji Hahnová. Podle ní je pravděpodobné, že interní audit odhalí porušení povinností. „To, kam se dostal klub Piráti Chomutov, je zásluhou managementu. Není to chyba trenérů, ti odvádějí svou práci dobře. Ale domnívám se, že Veverkovi dělali manažerské chyby,“ dodala zastupitelka.

  Na finanční zvýhodňování Pirátů Chomutov na úkor jiných místních sportovních klubů dlouhodobě upozorňuje i hnutí PRO Chomutov.

   

  Kolik peněz komu klub dluží:

  54.155.000         Jaroslavu Veverkovi

  11.001.551         výplaty hráčům A-týmu

  10.000.000         město Chomutov

  5.630.465           výplaty trenérům

  (Zdroj: Náš REGION – ověřeno klubovou účetní)

  (Pozn. Vybrány ty nejvyšší dlužné sumy. Nižších sum je více)  Nepřehlédněte