Děti v Pardubicích si vyzkouší, jak to chodívalo při branných dnech

10.8.2022
Redakce

Východočeské muzeum v Pardubicích v sobotu pořádá branný den. Seznámí návštěvníky s historií civilní obrany, studenou válku a prostředky ochrany obyvatel. Lidé uvidí zázemí krytu civilní obrany, který je ukrytý ve valu renesančního zámku.

„Děti si vyzkouší práci velitelského štábu, radiometristy, spojaře i příslušníka odmořovací čety, dozví se, jak kryt chránil proti radiaci i jakou sílu měly atomové pumy. Zájemci si mohou nasadit plynovou masku a pláštěnku, stejně jak to bývalo při opravdových branných dnech,“ řekl vedoucí oddělení služeb muzea Matěj Bekera.

Na akci muzeum spolupracuje s Military klubem Ostřešany. Celý den bude k vidění ležení civilní obrany. Klub tam představí pozorovatelny civilní obrany s 3D modelem objektu, zbraně a dobové přístroje. Spolek Rescue info návštěvníky seznámí se současnou civilní obranou, zahrne tam informace o sirénách, tísňovém volání a evakuacích.

Na prohlídky krytu civilní obrany se musí kvůli omezené kapacitě prostoru zájemci přihlásit předem, jsou naplánované v 13:00, 15:00 a 17:00. Vstupenky lze rezervovat na e-mailu [email protected] nebo na telefonním čísle 607 034 110.

Zdroj: ČTK, sk


Témata:

Nepřehlédněte