Děti z 1. ZŠ v Plzni poděkovaly obrázky zdravotníkům, hasičům, vojákům i laboratoři

4.12.2020
Jan Weinfurter

Jsem si vědoma toho, jak nelehkou práci a psychický stres musí všichni tito pracovníci dlouhodobě podstupovat a jsem moc ráda, že jim svoji podporu vyjádřili naši nejmenší školáci. Jsme pyšní na to, že má město Plzeň školy s tak skvělými pedagogy a žáky. Počítáme s tím, že tyto dětské výtvarné práce vystavíme na plzeňské radnici,“ uvedla radní města pro oblast školství Lucie Kantorová.

Iniciátorkou akce byla třídní učitelka 2. B Gabriela Hajšmanová. „Současná doba, nouzový stav a všechna ta opatření a události spojené s covidovou nákazou na děti z mé třídy velmi působí. Zadala jsem jim proto v rámci distanční výuky tvořivé psaní na téma: Poděkování těm, kteří pomáhají. Slíbila jsem dětem, že se jejich poděkování s obrázky, která mě všechna chytila za srdíčko, dostanou ke všem, jimž byla určena,“ vysvětlila učitelka.

Adventní trhy v Plzni budou. Umožnilo to rozhodnutí vlády

Žáci ve svých vzkazech například napsali: „Milí doktoři a sestřičky, prožíváme těžké období. Učení doma mě baví, protože se se mnou učí tatínek a maminka, vy ale se svými dětmi být doma nemůžete. Pomáháte ostatním, i když je to nebezpečné, jste stateční, moc děkujeme … milí policajti, jste hodní, že pomáháte starým lidem, málo lidí to dělá, tolik lidí nemá dobré srdce…děkujeme, že se staráte o pacienty s covidem, je náročné být dlouhou dobu v oblečení ­– skafandru…milá laboratoři, doufám, že máte míň lidí s covidem. Už jsem byl čtyřikrát na testech, ale zvládnul jsem to…

Vzkazy doputovaly i do Městského ústavu sociálních služeb v Plzni. „Tekly nám slzy i všem v bioptické laboratoři, kam jsme zprávu přeposlali. Klobouk dolů před paní učitelkou a jejími dětmi. Dokázaly něco nádherného. Naše zaměstnance to moc potěšilo,“ přiznal ředitel Městského ústavu sociálních služeb v Plzni Vladimír Chuchler. Do školy zaslal poděkování a odpověď učitelce a dětem včetně reakcí kolegyň na jejich zprávu, obrázky a přání.

V Chýni byla loni postavena nová základní škola. V některých jiných místech jsou nedostatečné kapacity.

Mateřské a základní školy potřebují navýšit kapacitu

Podobně potěšeně reagovali na dětské výtvory i zástupci dalších institucí, například Fakultní nemocnice Plzeň, Mulačovy nemocnice, Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje či Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje. Osobní dopisy zaslali i jednotlivci.

Nejvíce mě těší, jaká vlna kladných emocí se díky několika dopisům druháčků začala šířit. I když jsou ještě malí, dokázali velkou věc. Je to nesmírně obohacující pro všechny, co pomáhají, pro děti, pro mne, rodiče dětí i pro řadu lidí kolem nás. Celá ta atmosféra kolem děkovných dopisů nastartovala krásný adventní čas v naší třídě i v našem okolí,“ dodala učitelka Gabriela Hajšmanová.Nepřehlédněte