Děti z Liberecka malují mapu pro cyklisty i turisty

3.3.2022
Jan Štoll

Na ručně malované cyklomapě Liberecko dětem se podílejí i děti přímo z Liberecka. Právě jejich kresby dominant kraje doplní novou cyklomapu.

Ať už děti namalují vysílač Ještěd, novogotický zámek Sychrov, rozhlednu Smrk nebo jiná zajímavá místa, objeví se v mapě. „Jsem ráda, že každá obec i město se pere za to, aby malovaly právě jejich děti. To znamená děti ze základních i mateřských škol, ale oslovíme i děti v základních uměleckých školách. Obce, které nemají základní či mateřské školy, zapojují děti přes spolky malých hasičů nebo sokolíků, aby se právě ty jejich děti mohly pochlubit svým talentem širokému okolí,“ říká Martina Ondrášková z nakladatelství. V mapě nebudou chybět ani tipy na konkrétní cyklovýlety vhodné pro rodiny s dětmi a zajímavosti regionu popsané zábavnou formou. Ručně malovaná cyklomapa Liberecko dětem bude hotová už letos v létě.

„Ručně malované mapy vyrábíme v České republice už 11 let. Podařilo se nám vyrobit originální mapová díla pro každý jeden český region. V druhých vydáních těchto map jsme chtěli oslovit především ty, kterým se malované mapy líbí nejvíc. A to jsou děti,“ přibližuje jeden z autorů myšlenky Milan Paprčka.

Liberecko nabízí mnoho zajímavých turistických cílů, ke kterým je možné dopravit se pěšky i na kole. „Já bych řekla, že tady v okolí Liberce máme úplně všechno, na co si vzpomeneme. Můžeme se vykoupat v přehradě, jít jak pěší turistiku do Jizerských nebo Lužických hor, tak za kulturou, vystoupat na Ještěd a nebo se můžeme projíždět v údolí Mohelky, kde jsou výborné cyklotrasy. Nově nám vzniká úsek cyklostezky Svaté Zdislavy z Bílého Kostela, která povede přes Rynoltice a Jítravu do Jablonného v Podještědí, takže to bude moc hezký cyklovýlet. Sama za sebe bych pak doporučila výlet z Ještědu buď na kole a nebo na koloběžkách po krásné široké stezce do Kryštofova údolí,“ popisuje Ondrášková, která zapojuje děti do tvorby této ručně malované mapy.

stoNepřehlédněte