• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Dezinfekce půdy po plísni? Nejlepší je správně použité vápno

    1.11.2020

    Nejeden zahrádkář letos přišel o veškerou zeleninu kvůli plísni. Nejčastěji vám možná napadla rajčata a neměli jste z nich vůbec nic. Je to špatné, letos prostě příliš prší.

    Kdo svoji zeleninu neošetřil proti plísním, ten z úrody asi moc neměl. Nyní se podíváme jak na to, aby se to příští rok byl mnohem lepší a situace na záhonech se neopakovala.

    V případě plísně a jiných chorob ve sklenících je nejlepším řešením tyto prostory vykouřit. Speciální přípravky k tomu seženete v hobby marketech v odděleních určeným zahradám.

    Ovšem ošetření záhonů, na nichž jsme měli píseň, nebo houbu, to je věda! A přitom je to vlastně velice jednoduché. Jenom zjistit jak na to. Přípravků s obsahem chemikálií je mnoho, ale takový, který vám vydezinfikuje půdu, pohnojí, a ještě navíc zničí plevel, takový je jen jeden.

    Motorizovaní pomocníci pro záhony ušetří dřinu

    Dusíkaté vápno

    Tento skvělý pomocník se nazývá dusíkaté vápno. Hlavně pozor při jeho aplikaci, práce s ním je o něco složitější a náročnější, než byste si mohli myslet. Rozhodně nepostačí vápno jen tak nasypat do záhonů.

    Jak na to

    Vápno pěkně rovnoměrně poházejte na dobře přeryté a zkypřené záhony. Když budete mít hotovo, tak záhony znovu přeryjte a znovu zkypřete. Poté veškerou zeminu maximálně prolijte vodou.

    Vzhledem k počasí nejspíš postačí, když na něj necháte pár dní pršet. Jakmile bude zalito, pak záhony přetáhněte fólií nebo igelitem a takhle je nechte 4 týdny. Poté pokrývku sejměte a záhony nechte odpočívat pěkně až do jara.

    A pozor – bez dostatečné zálivky to nefunguje. Ta je stěžejní. Jinak vápno uschne, udělá krustu a nebude vůbec reagovat.

    Lidé si jich vážili od nepaměti. V posledních letech nám takřka mizí před očima



    Nepřehlédněte
    9.1.2025
    ZajímavostiZprávy

    Ohňostroje a vyhozené stromky