• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Díky sněžení a mrazům se zlepšily podmínky na horách, areály se připravují na jarní prázdniny

  26.1.2023
  Doris Drienová

  Sněžení a ochlazení v posledních dnech zlepšily podmínky pro lyžování na horách v Čechách i na Moravě. Otevírají se další sjezdovky, provozovatelé využívají mrazivého počasí k zasněžování. Zatím jen omezenou nabídku mají běžkaři. Za týden začne pro hory jedno z nejsilnějších období roku – jarní prázdniny, které po týdenních turnusech rozdělených po okresech potrvá až do druhé poloviny března.

  Sněhové podmínky v moravskoslezské části Beskyd stále nejsou ideální, v provozu je ale většina středisek. Lyžuje se například v Bílé i v Mezivodí. O víkendu by měli provoz obnovit i v lyžařském areálu v Mostech u Jablunkova.

  V Jeseníkách už opět naplno panuje zimní počasí. V nejvyšších polohách hor leží kolem 40 centimetrů přírodního sněhu a teploty se drží hluboko pod nulou. Všechna lyžařská střediska jsou opět v provozu a významně se rozšířil i počet udržovaných běžeckých tratí.

  Na jihu Moravy vydatněji sněžilo o víkendu, drobněji místy i v další dny. Na svazích tak sice stále leží především technický sníh, nyní ale s příměsí přírodního. „Především v neděli jsme měli narváno, počasí bylo jako víno. Je to znát, stačí, aby nasněžilo, a lyžaři přijdou. Podmínky jsou nyní výborné,“ uvedl za areál v Hodoníně u Kunštátu Vlastimil Jílek. Lyžuje se i v nedaleké Olešnici.

  Na Vysočině je v provozu šest sjezdovek. Na Žďársku se lyžuje na Harusově kopci, na Fajtově kopci a v Novém Jimramově a u Jihlavy na Šacberku a Čeřínku. Od úterý znovu jezdí vlek také na Křemešníku u Pelhřimova. Stopy pro běžkaře poškodila obleva, najít se dají v okolí Nového Města na Moravě nebo v Jihlavě.

  Návrat zimního počasí v uplynulých dnech výrazně zlepšil podmínky pro lyžování také v Krkonoších a v Orlických horách. Ve Špindlerově Mlýně se o víkendu koná Světový pohár v alpském lyžování žen, kvůli závodům bude pro veřejnost uzavřena pouze černá sjezdovka ve Svatém Petru. V krkonošském SkiResortu Černá hora – Pec se nabídka lyžování proti situaci před týdnem znásobila z 11 kilometrů na více než 26 kilometrů otevřených sjezdových tratí. Kvalitní lyžování nabízejí i hlavní střediska Orlických hor v Deštném a v Říčkách.

  V Jizerských horách mohou lyžaři vyrazit na Tanvaldský Špičák, v částečném provozu jsou také areály v Desné, Josefově Dole, Rejdicích či Příchovicích. Upravené stopy mají běžkaři, přírodního sněhu ale zatím stále není příliš mnoho. V Jizerských horách leží maximálně asi čtvrt metru sněhu, na Jizerce ještě méně.

  Na jihu Čech mohou lyžaři opět využít několik otevřených areálů, provozovatelé středisek s ochlazením a sněžením upravili sjezdovky na řadě míst regionu. Lyžuje se na Lipně, lyžaři mohou opět vyrazit i na Zadov, kde byl areál kvůli oblevě na několik dní uzavřený. Pro běžkaře jsou k dispozici tratě na stadionu Churáňov a mezi Zadovem a Pláněmi. Lyžuje se také na Kvildě, kde dokázali zachovat provoz i během lednové oblevy.

  V šumavské Železné Rudě jsou podle tamního infocentra v provozu areály na Špičáku, Nad Nádražím, Samoty, Weissova louka a Alpalouka a jezdí také lanovka na Pancíř. V provozu je rovněž druhý největší areál oblasti – Nad Nádražím, kde se jezdí zatím jen na některých sjezdovkách. Do terénu mohou vyjet místy i běžkaři, i když stopy se většinou ještě strojově upravovat nedají, ve vyšších polohách si běžkaři prošlápli stopy sami.

  Po ochlazení se i v Karlovarském kraji začínají znovu otevírat lyžařské areály a další sjezdovky. Výhodu mají výše položená střediska, kde silněji mrzne, a zasněžovat lze proto na plný výkon. Díky tomu se dá lyžovat na Klínovci i Božím Daru, na Plešivci, na Bublavě nebo v Mariánských Lázních.

  Skiareál Telnice nedaleko Ústí nad Labem v sobotu spustí lanovku i další vleky. Klíny na Mostecku chtějí využít víkend, kdy mají teploty ještě klesnout, k zasněžování do zásoby. Teprve poté spustí lanovku. V provozu jsou tam prozatím vleky. V týdnu tam lyžují především účastníci školních lyžařských kurzů.

  Lyžařská střediska ve středních Čechách hlásí dobré podmínky a fungují naplno. Pomohl také přírodní sníh, který napadl minulý týden a na svazích některých areálů se stále drží. Díky zimnímu počasí přibylo návštěvníků i ve všední dny. Lidé mohou vyrazit na Monínec, Chotouň, Kvasejovic i na Šibeniční vrch.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte