• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Divoké kočky jsou problém. Olomouc přispěje na jejich kastraci

  17.6.2024
  Simona Knotková

  Olomoucká radnice zavede příští rok finanční příspěvek až 800 korun na sterilizaci koček a kastraci kocourů.

  Magistrát si od této finanční podpory slibuje snížení počtu divokých koček žijících na území města. Radnice kromě příspěvku majitelům koček bude také odchytávat polodivoké venkovní kočky a kastrací snižovat jejich počet a vytváření kočičích kolonií.

  Každý žadatel bude moci od 1. ledna v jednom kalendářním roce požádat v Olomouci o příspěvek 400 korun na kastraci jednoho kocoura nebo 800 korun na sterilizaci jedné kočky. Například olomoucká veterinární ordinace RJVet si za kastraci kocoura účtuje 1200 korun a za sterilizaci kočky 1800 korun. Podmínkou pro získání příspěvku je bydliště žadatele v Olomouci a faktura za zákrok provedený veterinářem. „Tuto novou službu pro Olomoučany budeme následně vyhodnocovat a zavedeme také kontrolní mechanismy, aby se příspěvek nedal zneužívat,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek (ANO).

  Vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka upozornil, že dospělá kočka může mít ročně dva až tři vrhy, což je v průměru deset až 15 koťat. Toulavé kočky jsou přitom predátory ptáků i ryb. Krmení toulavých koček může být i přes dobrý úmysl podle Loyky postiženo jako přestupek znečištění veřejného prostranství. „Nejsem příznivcem přikrmování koček, mnohem lepší je přispět útulku nebo si kočku adoptovat,“ uvedl Loyka.

  Město spolupracuje se společností Vetmedical na Selském náměstí, která se stará o nalezené a toulavé kočky odchycené strážníky. Roční náklady na jejich umístění a kastraci přesahují půl milionu korun.

  Podle odborníků by si každý před pořízením domácího zvířete měl předem uvědomit, jestli je schopen se o ně postarat. „Dokud si tuto základní věc každý, kdo plánuje pořízení zvířete, nepromyslí a neuvědomí, budeme mít stále přeplněné útulky. Každé vyhozené domácí zvíře, trávící v lepším případě svůj život v útulku, kde má šanci, že si jej někdo vezme, je výsledkem selhání konkrétního člověka. Zvířata ale nejsou hračky,“ řekl Loyka.

  Na sterilizaci koček a kastraci kocourů už několik let přispívá radnice v Prostějově. Například v roce 2022 obyvatelé Prostějova podali rekordních 282 žádostí o tento finanční příspěvek. Celkem bylo v Prostějově předloni připraveno o plodnost 349 koček a kocourů. Město v roce 2022 za tyto veterinární zákroky zaplatilo dohromady 299 845 korun.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte