Do Chorvatska jezdí statisíce Čechů. Proč Jadran tolik milujeme?

4.7.2019
Redakce

Ať si říká, kdo chce, co chce, Chorvatsko má jedny z nejkrásnějších pláží, z nichž řada je oceněna modrou vlajkou. I proto jsou zájezdy do Chorvatska tolik oblíbené, dechberoucí je ale také průzračná voda v moři a příroda. Nejeden Čech vám poví, že nejkrásnější výhled u Jadranu je z moře na monumentální Biokovo pohoří.

Proč Češi každoročně jezdí v hojném počtu do Chorvatska?

Chorvatsko je oblíbené především díky své dostupnosti, a to nejen co se vzdálenosti týká, ale i ceny a jazyka. U Jadranu se člověk domluví, i když neumí anglicky a německy, chorvatština má k češtině blízko a řada místních se díky velké vlně českých turistů našemu jazyku i přiučila. Hravě se tak při ubytování, v restauraci a ve stáncích se suvenýry dorozumíte.

Co se cenové dostupnosti týká, pak už dávno neplatí, že si v Chorvatsku musíte dávat jednu pizzu dohromady celá rodina a zmrzlinu na půl ve dvou. Hodnota naší tisícovky má na dovolené v Chorvatsku stejnou hodnotu, s cenovou přirážkou je zapotřebí ale počítat v turistických centrech.

Cesta autem do Chorvatska trvá zhruba 8 až 12 hodin, pokud vyrážíte z jižní Moravy a jedete na sever země, pak dojedete do cíle klidně i za 6 hodin. Navíc do Chorvatska jsou v hojném počtu pořádány i autobusové zájezdy, tudíž se k moři v létě dostanou také lidé, kteří si na několikahodinovou cestu autem netroufnou a kteří nemají v lásce létání.

Kam se v Chorvatsku vydat mimo pláže?

Zatímco dříve Češi jezdili do Chorvatska jen kvůli koupání v moři a opalování, dnes už se vydávají i za poznáním. Každý průvodce pro Chorvatsko doporučuje navštívit nejen oblíbené město Split, ale také největší město poloostrova Istrie Pula, historické město Trogir nebo kultovním seriálem Hra o trůny proslulý Dubrovník.

Češi už dávno nejsou paštikáři, utrácí stejně jako Němci

O Češích se v Chorvatsku dlouhá léta říkalo, že jsou paštikáři a že nepustí korunu. Měl-li turista na pláži chléb, paštiku a řízky, bylo pravděpodobné, že se jedná o našince. Tato nálepka prý ale už dávno neplatí. Sami hoteliéři a delegáti potvrzují, že Češi na dovolené nešetří a že chodí do restaurací a užívají si dny volna v zahraničí. Naše průměrná denní útrata je jen o zhruba 130 Kč menší, než je útrata Němců.

Nyní se ale Češi stávají v Chorvatsku terčem kritiky kvůli své lehkovážnosti, kdy vyráží často do hor nepřipraveni a na moře se vydávají i za velkých vln a špatného počasí, což se nevyplácí.

PRNepřehlédněte