Do konce týdne se můžete potkat s Lichožrouty! Výstavu zakončí tvůrčí dílny s autorkou

20.5.2021
Fefík

Výběrová multimediální retrospektiva vynikající ilustrátorky, výtvarnice a filmařky byla prodloužena až do 23. května, ten den budou ve tři hodiny ještě tvůrčí dílny s autorkou.

Dílo Galiny Miklínové plynule přechází z tradiční formy ilustrace do komiksu nebo animovaného filmu a rozumí si se slovem i hudbou a umožňuje dát důraz na multimediální pojetí výstavy. Dominují pochopitelně Lichožrouti, jejichž příběhy kongeniálně vytvořila spolu s básníkem Pavlem Šrutem (1940 – 2018). Vesměs sympatičtí pletení rošťáci, kteří se stali nepřehlédnutelným a univerzálním knižním i filmovým i fenoménem, však nechají prostor i pro další povedená dítka své stvořitelky, jako jsou například Cílovníci nebo Strašidýlko Stráša.

Příznivci letecké techniky, těšte se! Ve Kbelích otevřeli v sobotu, v Lešanech za čtrnáct dní

Galina Miklínová (*1970 v Ostravě) vystudovala SUPŠ v Uherském Hradišti (užitá grafika) a VŠUP v Praze (ateliér filmové a televizní grafiky; M. Jágr a J. Barta). Absolvovala stáž na Humberside University ve Velké Británii, obor animovaný film.

Je zřejmě nejznámější česká ilustrátorka knih pro děti a mládež po roce 2000, proslavená hlavně spoluprací s básníkem Pavlem Šrutem, zejména jejich románovou trilogií Lichožrouti (Kniha desetiletí v soutěži Magnesia Litera, Nejkrásnější kniha 2008, asi 150 tisíc prodaných výtisků v češtině, překlady do asi 17 jazyků, filmová verze 2016), ale i s dalšími autory, jako Eva Papoušková (Cílovníci, Vombat Jirka, Kosprd a Telecí), Petr Stančík (série H2O) nebo Alena Mornštajnová (Strašidýlko Stráša). Je také filmovou scenáristkou, výtvarnicí a režisérkou, kromě Lichožroutů vytvořila například tři řady úspěšných večerníčků O Kanafáskovi pro Českou televizi.Nepřehlédněte