Do podzemí virtuálně. Hornické muzeum Příbram vzdělává lidi online

24.4.2020
Eliška Stodolová

Na facebookové stránce Hornického muzea Příbram jsou průběžně zveřejňovány zajímavosti od odborných pracovníků muzea – geologů, archeologů, historiků, etnografů, zoologů a v neposlední řadě botaniků. „Zájemci o historii a přírodovědné reálie Příbramska tak mohou ze svých domovů nahlédnout do činnosti odborníků zábavnou formou a obohatit se o řadu poznatků, které by za jiných okolností mohli načerpat v muzeu,“ uvedl ředitel muzea Josef Velfl.

Virtuálně do podzemí

V muzeu se lidé běžně potkávají s průvodci. Za koronavirové krize ale seznamuje veřejnost i s dalšími pracovníky, kteří se v běžném provozu zdají být neviditelní. „Právě oni pro návštěvníky tvoří obsahovou náplň výstav, kulturních akcí, vzdělávacích programů a další nabídky. Nyní se nemůžete podívat na výsledky jejich práce do muzea, oni ale přicházejí za vámi,“ zvou zájemce zástupci muzea.

Online se můžou návštěvníci podívat do příbramského podzemí, virtuální prohlídka je doplněna o komentář geologa, klimatologa a spisovatele Václava Cílka. Zveřejněná je také vzpomínka na výročí osmi set let města Příbram, které se slavilo v roce 2016.

Seriál Hornické muzeum

První a druhý díl seriálu připravili botanikové, kteří se vydali do terénu a nafotili aktuálně kvetoucí rostliny. K fotkám připravili texty a zajímavosti, které mnozí lidé neznají. Zveřejněno je šest dílů a další muzeum připravuje. Týkat se budou třeba návodů na šití z přelomu 19. a 20. století, prezentace o tvorbě tůní a také sčítání netopýrů.

Lidé v Příbrami navrhli radnici 17 investic, bylo jich méně než loni

Hornické muzeum Příbram vzniklo v roce 1886 a je největším svého druhu v Česku. Spravuje více než padesát objektů převážně technického charakteru a kilometry historického podzemí v areálu několika dolů. Má expozice v historických objektech v Příbrami a v pobočkách Památník Vojna, skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum špýchar Prostřední Lhota a Muzeum zlata Nový Knín. Loni muzeum navštívilo téměř 124 tisíc lidí, největší zájem byl tradičně o podzemí dolů na stříbro a olovo.Nepřehlédněte