• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Do Račího údolí zavítá multimediální festival Blacksphere

  16.5.2022
  Redakce

  Račí údolí spolu se secesní Tančírnou u Javorníku na Jesenicku bude na konci června hostit mezinárodní multimediální a audiovizuální festival. Návštěvníkům nabídne propojení divadla, umění, literatury a filmu. Festival Blacksphere bude od 24. do 26. června. Přehlídka chce přivést umění do opuštěného údolí v polském pohraničí. Mezi hosty festivalu bude patřit například zpěvačka Monika Načeva či spisovatelka Kateřina Tučková.

  Blacksphere festival má omezenou kapacitu 400 diváků. „Multimediální mezinárodní festival Blacksphere se koná v prostředí secesní Tančírny v údolí lemovaném Rychlebskými horami. To zajišťuje nejen estetiku, ale i intimitu. Údolí má přirozeně omezenou kapacitu, tudíž je omezena i kapacita festivalová. To dovoluje užít si umění zblízka a potkat se osobně s umělci a hosty,“ uvedla mluvčí festivalu Amálie Berková. Program bude k dispozici v českém, anglickém a polském jazyce.

  Přehlídku tvoří několik sekcí. Patří mezi ně sekce Book Blacksphere, kde festival propojí osobnosti i fanoušky literární a knihařské branže. „Ať už se jedná o psaní, čtení, překládání, vydávání nebo řemeslné a umělecké zpracování knih. Nejvýraznějšími hosty sekce jsou Markéta Pilátová, nominantka ceny Magnesia litera, a Kateřina Tučková, jedna z nejvýznamnějších současných českých spisovatelek dneška,“ uvedla mluvčí. Součástí sekce budou i knihařské dílny.

  Soutěžní filmová sekce Movie Blacksphere představí krátké filmy z mezinárodní soutěže, kterou festival organizuje po celý rok. Obsahuje několik filmových pásem se snímky z celého světa, s jejichž autory se návštěvníci mohou potkat. Na festival přijedou jako čestní hosté Václav Marhoul nebo Tomáš Vorel.

  Sekce Gallery Blacksphere využije prostory secesní Tančírny, která se stane nejen výstavní síní českého malíře Matouše Marka, ale i předmětem třídenní malířské performance Jana Haranta, který se pokusí zachytit genius loci místa ale i atmosféru celého festivalu. Své fotky vystaví Teri Varhol, která fotkami z tamního prostředí reprezentuje Česko v Londýně i v mezinárodních soutěžích, doplnila Amálie Berková.

  Celý festival bude doprovázen hudebním programem, sekce Sound Blacksphere nabídne různéí žánry. Chybět nebude skupina Bratři, Katastr či Monika Načeva. Festival budou doprovázet v sekci Clever Blacksphere & Big Baby TV kreativní dílny, které povedou profesionálové z DAMU, FAMU či AVU. Program dílen zahrnuje přednášky, tvůrčí dílny či kurzy.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte