Dobrý skutek před Vánoci: Univerzita vybírá peníze na pomoc kamerunské vesnici

6.12.2021
Redakce

Sbírku na pomoc vesnici Ebogo v Kamerunu a tamní přírodě vyhlásili vědci z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Peníze mají podpořit projekty udržitelného zemědělství, vzdělání místních dětí a ochranu tropického pralesa. Mluvčí ČZU Karla Mráčková dnes o sbírce informovala v tiskové zprávě.

„Naším cílem je zachránit cenný kus přírody v Jižním Kamerunu, k čemuž je nutná podpora místní komunity a vzdělávání budoucích generací,“ uvedl Jan Šobotník, vedoucí Termitího výzkumného týmu při Fakultě tropického zemědělství ČZU. Lidé tu vydělávají v průměru méně než dva dolary denně. „Proto jsou náklady spojené se studiem dětí pro řadu rodin často nedosažitelné. Podporu vzdělávání mladých generací vidím jako jednu z cest ochrany přirozených biotopů před negativními zásahy člověka,“ dodal.

Výzkumný tým se zabývá tím, jak zefektivnit tamní zemědělské praktiky, jen rozvoj udržitelného zemědělství může podle týmu pomoci zastavit úbytek původních tropických biomů. Například termiti recyklují odumřelá rostlinná pletiva, čímž udržují úrodnost tropických půd. V lesích poblíž Eboga je nejvyšší diverzita termitů na světě, minimálně 250 druhů. Peníze ze sbírky tak podle týmu půjdou vedle podpory vzdělávání a udržitelných zemědělských postupů i na pronájem souvislé lesní plochy nedaleko vesnice Ebogo.

Lidé mohou přispět na transparentní účet č. 2902001431/2010, který spravuje výzkumný tým.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte