Domnělý americký voják připravil naivní ženu o 80 tisíc

3.5.2022
Redakce

Podvodník vylákal z šedesátileté ženy z Kadaně na Chomutovsku v přepočtu téměř 80 tisíc korun. Muž se na internetu vydával za amerického vojáka sloužícího v Sýrii. Tvrdil jí, že si k ní přepošle balíček s věcmi, o než nechce přijít. Poté, co podvedené přišel doklad o poslání balíčku, v emailu byla informace, že byla zásilka zadržena na letišti. V korespondenci dále stálo, že dokud nebude uhrazena částka ve výši 3200 euro (zhruba 79 tisíc korun), nebude balíček z letiště expedován.

„Na žádost dotyčného žena celou částku uhradila s tím, že jí to pak voják z balíčku vrátí. Následoval další email, v němž bylo napsáno, že celní poplatky sice byly zaplaceny, avšak letiště odmítá balíček vydat, protože zjistili, že v něm jsou peníze a za porušení zákona musí zaplatit pokutu ve výši 25 tisíc euro (615 tisíc korun). Tuto částku již poškozená naštěstí nezaplatila, i když neznámý ji k tomu neustále nabádá,“ řekla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Popsaný případ je podle ní typickým příkladem podvodného jednání, které bývá označováno jako legenda ‚americký voják‘. „Ústřední postavou tohoto podvodu, a tedy vymyšleného příběhu bývá cizinec, který se snaží zkontaktovat oběť přes různé komunikační portály, ať už seznamky či sociální sítě a vždy se zaštítí příběhem. V něm jde o to, že dotyčný potřebuje pomoct dostat například peníze či jiné cennosti nebo osobní věci z nějakého nebezpečného místa,“ uvedla Glogovská. Pachatelé nejčastěji tvrdí, že se nacházejí v Afghánistánu nebo právě v Sýrii. Podvodník se může vydávat také za námořníka a podobně.

Podvodník tvrdí, že je na zahraniční misi a potřebuje někoho, kdo mu pomůže s vyvedením bohatství mimo nebezpečnou zemi, případně mu pomůže se záchranou života. Následuje často příslib společné budoucnosti se zajištěným člověkem nebo příslib na podílu z majetku, a poté opakující se žádosti o zaslání finančních prostředků. Peníze mají údajně sloužit k vyvezení cenností z dané země, úhradě s tím spojených poplatků, cla a podobně.

Policie nabádá k obezřetnosti při navazování přátelství s cizími lidmi na internetu. „Mějte na paměti, že neznámý dokáže potenciální oběť ‚zpracovávat‘ týdny i měsíce, předstírá intenzivní zájem o ni a nakonec přichází s požadavkem na zaslání peněz, což je ve skutečnosti od počátku jeho jediným cílem,“ dodala mluvčí.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte