Domov seniorů v Sedlčanech zatím testy na covid-19 nedostal, používá vlastní

13.11.2020
Jan Štoll

„Zatím jsme s testováním nezačali, protože jsme dodneška nedostali testy. Testujeme jen toho, kdo se nám nezdá nebo kdo by měl zvýšenou teplotu. Pro tyto případy jsme nakoupili testy z vlastních peněz. Ale státní testy, které měly přijít, ještě nemáme,“ uvedla ředitelka domova Jaroslava Kocíková.

Ředitelka předpokládá, že klienti se plošnému testování bez větších potíží podrobí.

„Zatím jsme s tím neměli problémy. Nevíme, jak se k tomu budou stavět rodiny, ale doufejme, že klienty přesvědčíme, že je to dobrá věc,“ řekla Kocíková.

V zařízení, které pečuje o 300 seniorů, je nyní 34 nakažených klientů. To je víc než v minulých týdnech, kdy se objevovaly jen jednotlivé případy. Z personálu mají aktuálně covid-19 dva lidé. Celkem domov zaměstnává 181 pracovníků.

Nakažení klienti jsou podle Kocíkové v oddělených prostorách.

„Máme tři patra izolace, kde o tyto lidi pečuje speciální tým. Snažíme se je rozdělit, aby zaměstnanci nepřicházeli k sobě. A jsou samozřejmě odděleni i klienti,“ dodala ředitelka.

Balíčky pro klienty je možné předat pouze na recepci Domova. Z hygienických důvodů by balíčky neměly obsahovat rychle se kazící potraviny.

Nařízení o plošném testování v sociálních zařízeních platí v Česku od středy a testy u klientů i personálu se mají opakovat co pět dnů. Ministerstvo zdravotnictví jím reagovala na fakt, že starší lidé jsou skupinou výrazně zasaženou koronavirem, navíc jim při onemocnění hrozí závažné důsledky.

JŠ/ČTK

Domov seniorů a LDN v Dobříši hledají naléhavě dobrovolníkyNepřehlédněte