• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Dopaminové hody. Poradna doktorky Skulínkové

    Že existuje dopamin jste už jistě slyšeli. Obzvláště v poslední době se o něm mluví čím dál víc a je to dobře. Ona totiž každá doba s sebou nese jistá specifika a zdravotní rizika. V éře moderní nás netrápí úmrtnost na běžné infekce ani úrazy, zato se naše kvalita života rapidně horší například kvůli technologiím, které nám sice pomáhají a milujeme je, ale na druhou stranu s nimi úplně rozumně zacházet neumíme. A kvalita našeho života je dokonce horší i proto, že máme vše, na co si vzpomeneme. Paradox? Ani ne…

    Dopamin je neurotransmiter – chemická látka hrající významnou funkci v našem mozku. Zásadní měrou se podílí na všem našem počínání, neboť je to hráč na poli naší motivace a pocitech uspokojení a odměny. Tím hraje důležitou roli i v procesu učení – hledáme cesty, které přinesou kýžený výsledek, a vyhýbáme se těm, které vedou do slepé uličky. Pokud učiníme něco libého, hladina dopaminu se zvýší a my zažíváme potěšení.

    Hladinka

    Pro praxi se nám bude hodit vědět, že existuje určitá základní hladina dopaminu, a potom existují její výkyvy. Když se vystavíme něčemu stimulujícímu, ať už to je jídlo nebo třeba drogy, hladina dopaminu vyletí prudce vzhůru a my se cítíme blaženě. Co nám může zvýšit hladinu dopaminu? Mírně ji zvýší cvičení, jídlo, meditace, otužování, čokoláda, nikotin, hodně ji zvýší třeba hraní počítačových her a nejvíc hladinu vystřelí drogy. Dopamin se uvolňuje nejen při činnostech, ale i díky vystavení informacím, fotkám, videím, skandálům… správně tušíte, že toto vše nalézáme na internetu a v největší míře na sociálních sítích!

    Není dopamin jako dopamin

    Takhle by to mohlo znít, že zvyšovat si dopamínek je super, budeme se cítit blaze. Ovšem pozor! Ta léčka spočívá v tom, že po každém vystřelení dopaminu na Měsíc přijde jeho propad pod běžnou hladinu! A s tím spojené nelibé pocity. Někdy se můžete setkat s rozdělením dopaminu na „drahý“ a „levný“. Rozdíl tkví v tom, že činnosti vyvolávající vyplavení dopaminu, u kterých se musíme trochu nadřít a jsou jaksi běžné a byly k dispozici člověku i v historii, vedou k dlouhodobému pocitu uspokojení bez extrémních výkyvů. Naopak to, co je
    výsadou moderní doby, co přináší rychle a bez naší námahy pocity vzrušení a potěšení, je mnohem více problematické a dokonce to může způsobovat závislost.

    Rychlý dopamin

    Co nám tedy rychle a snadno vyplaví dopamin? Alkohol, energeticky bohaté jídlo (typicky fast food, cukrovinky…), drogy, porno, sociální sítě, hazardování, televize. Tyto věci konzumujeme pasivně, tupě a nemusíme se u toho namáhat. Jsou to záležitosti, které člověku historicky nebyly k dispozici, tedy je to pro naši mysl i tělo evoluční novinka!

    Pomalý dopamin

    Činnosti, které nám pomáhají zvyšovat hladinu dopaminu přirozeně a pozvolna, znějí už na první poslech o poznání lépe – kvalitní spánek, dostatečný odpočinek, pobyt v přírodě, sluneční svit, hluboké vztahy, seberozvoj, pohyb, dosahování cílů. Ano, pro tyto věci se musíme trochu nadřít nebo něco aktivně udělat, a potom přinesou pocit spokojenosti.

    Jak dosáhnout díky moudrému hospodaření s dopaminem dlouhodobé spokojenosti? O tom si povíme příště!



    Nepřehlédněte