• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Dopravních nehod bylo loni v Ústeckém kraji méně než předloni, úmrtí ale více. Může za to i počasí

    13.1.2023

    Dopravních nehod v Ústeckém kraji loni v meziročním srovnání ubylo. Stalo se jich o 648 méně, celkem 10.584. Stojí za tím příznivé počasí i lepší výbava vozidel, řekl vedoucí odboru služby dopravní policie Jiří Ušák.

    „Rok byl především dobrý na počasí. V těch letech, kdy je zima do května a pak znovu od října, tak samozřejmě to má na nehodovost vliv,“ uvedl. Druhým faktorem podle něj je také vznik kapacitních komunikací, které jsou směrově oddělené, a posledním zásadním faktorem je stav vozidel a jejich výbava. „To, co si pamatujeme, že jsme potkávali očividné vraky, které na komunikace nepatří, tak to je skoro vymizelé,“ řekl Ušák.

    Naopak počet zemřelých se zvýšil o šest na 44. „Ve dvou případech došlo k tomu, že při nehodě zemřelo více osob. To statistiku ovlivňuje, smrtících nehod bylo méně,“ podotkl Ušák. Těžké zranění loni při nehodách utrpělo 125 lidí, o 21 méně než v roce 2021. Lehce zraněných přibylo. Méně nehod než v roce 2021 bylo způsobeno rychlou jízdou, nedáním přednosti a způsobem jízdy. Nárůst naopak policie eviduje u nesprávného předjíždění.

    Loni policisté v Ústeckém kraji provedli několik desítek dopravně bezpečnostních akcí, a to jak celostátních, tak krajských a okresních. Zkontrolovali 2158 vozidel komerční přepravy. Ušák uvedl, že problémoví jsou řidiči menších komerčních vozidel, kteří se pohybují po ČR. „Jedná se o malé dodávkové trhovce a stánkaře. Tam bývá často problém. Při vážení jednoho z vozidel jsme zaznamenali 300procentní přetíženost,“ popsal jeden z případů.

    V 11.233 případech policisté zaznamenali překročení povolené rychlosti. Opilých řidičů loni policie v kraji odhalila 217 a pod vlivem jiné návykové látky bylo 55 motoristů. „Na základě toho, kolik bylo zkontrolováno vozidel, tak si nemyslím, že bychom tu měli velký problém s alkoholem,“ míní vedoucí. V případě řidičů pod vlivem návykových látek většinou šlo o marihuanu a taneční drogy. V součtu uložili policisté 24.652 pokut ve výši 17,954 milionu korun.

    Letos se chce policie zaměřit na řidiče kamionů. Využije k tomu neoznačený policejní autobus, za ním pak pojedou označená policejní vozidla. „Na základě komunikace přes vysílačku jsou označeni řidiči, kteří se nevěnují řízení,“ řekl Ušák. Doplnil, že se tímto způsobem na řidiče kamionů zaměřili i policisté v Královéhradeckém kraji.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte