• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Dostihová překvapení v hlavních městech, dívčí trio získalo cenu o nejlépe upraveného koně

    22.7.2024

    První část dostihové sezony v Chuchle Areně máme za sebou. Přinesla samozřejmě spousty zajímavých klání, nečekaných výsledků, zklamání i radosti, jak to u dostihového sportu (a nejen u něj) bývá.

    Určitě potěšila divácká účast, která byla samozřejmě nejvyšší v derby, ale i v běžných dnech si našlo na pražské závodiště cestu hodně příznivců dostihů včetně těch nejmenších, pro které je tu vždy připraven zajímavý program. K pestrosti odpolední patří také iniciativa vydavatelství A11 při vyhlašování nejlépe upraveného koně ve vybraném dostihu.

    Připomeňme, že ošetřovatel či ošetřovatelka vybraného koně získává od A11 dva tisíce korun a od pořadatele certifikát. Tato akce přispěla ke zdravé konkurenci a ve stájích se na ni ošetřovatelé chystají a mezi sebou soutěží, což samozřejmě zvyšuje i celkovou upravenost koní. A není to lehké. Za všechny jeden případ, kdy ošetřovatelé upravili koně, on se jim vyválel v pilinách a museli začít znovu. Přesto nakonec trofej získali… A že k tomu došlo, to se dozvěděla komise až po vyhlášení. Oceňuje se i skutečnost, že kromě odborníků, kteří komisi tvoří a jimž „velí“ legenda dostihového sportu Ferdinand Minařík starší, úspěšný žokej a trenér, se do hodnocení zapojují i laici, kteří přinášejí do rozhodování jiný pohled.

    Bez nadšenců by to nešlo

    Ještě je oceňováno také to, že dostihy, ze kterých se koně hodnotí, jsou vybírány z různých kategorií, takže šanci na úspěch mají i ošetřovatelé z malých stájí. Proběhlo sedm pražských dostihových dnů, matematicky tedy vychází, že jsme udělali radost sedmi ošetřovatelům či ošetřovatelkám. Jejich počet je ovšem mnohem vyšší, často se podílí na úspěchu více ošetřovatelek či ošetřovatelů. V posledním případě to bylo dokonce dívčí trio.

    Dostihům sice vládnou největší majitelé, ale bez těch nadšenců, kteří vlastní menší počet koní, by se dostihy neobešly. V dresu vydavatelství A11 běhá především šestiletý Tom Jovi. Je to spolehlivý kůň, který ze svých pěti startů skončil vždy na dotovaném místě, byl dvakrát pátý, jednou čtvrtý, jednou třetí a jednou druhý. Chybí tedy ještě ten nejvyšší stupínek, ale před námi je ještě celá druhá polovina sezony. Představil se také Petrol Express, ale jeho zdravotní problémy zřejmě nedovolí ve vrcholných dostizích pokračovat.

    Když už jsme se zmínili o druhé polovině sezony, ta pražská tedy začne 1. 9. klasickým dostihem St. Leger, Velkou cenou Prahy, součástí nabitého září bude i Prague Champion Day a další významné dostihy.

    Překvapení jako hrom!

    Pojďme se také podívat na dostihy do slovenského hlavního města Bratislavy. Tam se totiž řečeno s nadsázkou celá dostihová Praha – ještě lépe řečeno Česko, především dvakrát v roce – „stěhuje“. Připomeňme, jak už jsme se o tom zmiňovali, že slečna, která tehdy prováděla návštěvnický výzkum na červnovém Turf Gala, se divila, kolik z oslovených Pražáků se zúčastnilo – a nejiné to bylo i při Slovenském derby 14. července. Mimochodem bylo tu tradiční vedro – tentokrát 35 °C –, ale i tak se tu pod přísným dohledem ředitele závodiště Mariána Šurdy pohybovali pánové v obleku s motýlkem. Dámy to měly mnohem lehčí.

    Pokud bychom hledali nějakou spojitost s Českým derby, pak by bylo namístě slovo překvapení. V Praze, jak známo, se o ně postaral polský Naughty Peter. Ještě větším překvapením však skončilo derby slovenské. Nečekané bylo vítězství Francis Gold z české stáje OZ Roza trenérky Venduly Korečkové. Vítězku vedl Petr Foret. Šokem bylo druhé místo slovenského Hájka, o překvapivosti doběhu svědčí i skutečnost, že nikdo neuhodl pořadí tří, dokonce ani dvou koní v cíli.

    Vítězství v českém a slovenském derby v jednom roce je stále složitější. Dokáží to jen výjimeční koně. I když je přestávka mezi těmito vrcholy 21 dnů, ukazuje se, že i to, pokud je první klání „na doraz“, není mnoho. Pokud by se toto přece jen podařilo, je celková dotace vysoká. V českém je pro vítěze připraven milion korun, v tom slovenském potom v přepočtu 600 tisíc korun. Naposledy se zdařil double v roce 2015 koní Touch of Genius, kterého trénoval osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa.

    Zdroj: autorský text



    Nepřehlédněte