Duch brutálně zavražděné krásky dodnes děsí návštěvníky hradu Okoř. Opravdu zde hrozí turistům nebezpečí?

8.8.2021
Redakce

V pověstech se traduje, že bílá paní lidem věští šťastné i nešťastné události a občas je prý dovede k ukrytému pokladu.

Bílá paní patří mezi nejznámější přízraky objevující se v českých pověstech. Duše, co nedošly klidu patří ženám, které se díky nešťastné lásce usoužily k smrti a od té doby bloudí zámeckými chodbami či rozvalinami hradů. Jejich neštěstí často doprovází pláč a říká se, že slzy, které dopadnou na zem se v mžiku promění v drahé kameny.

HRAD ROŽMBERK A PANÍ PERCHTA

Perchta z Rožmberka (1429-1476) je jednoznačně nejznámější českou bílou paní. Ačkoliv byla bezhlavě zamilovaná do Petra ze Šternberka, tak ji její otec Oldřich z Rožmberka proti její vůli provdal za Jana z Lichtenštejna. Jejich manželství nebylo zrovna ideální, protože Jan svou ženu týral jak psychicky, tak fyzicky. Vysvobození z područí krutého muže přišlo až s Janovou smrtí, ten ale na smrtelném loži stihl Perchtu proklít, protože mu roky manželského teroru odmítla odpustit. Brzy po její smrti se začal nejen na Rožmberku, ale i na dalších sídlech slavného šlechtického rodu, zjevovat tajemný přízrak ženy v bílých šatech. Duch zesnulé Perchty prý věští budoucí události – když se usmívá, přikloní se k Rožmberkům štěstí, pokud má ovšem na rukou černé rukavičky, blíží se tragická událost.

Perchta z Rožmberka byla obětí domácího násilí. Přesto nerezignovala

ZAVRAŽDĚNÁ DÍVKA NA OKOŘI

Bílá paní, kterou proslavila slavná trampská píseň, je lákadlem pro milovníky strašidel, kteří doufají, že jim na zřícenině hradu Okoř ukáže cestu k ukrytému

pokladu. Podle pověstí se jedná o neklidného ducha překrásné Juliány, dcery rytíře Sukoráda, která odmítala movité nápadníky, protože její srdce patřilo mlynáři Vnislavovi. Přísný otec se o románku Juliány a Vnislava dozvěděl a ve vzteku svou dceru uvrhl do žaláře. Statečný mlynář sice rytířovu dceru z vězení vysvobodil, ale Sukorád je na útěku dostihl a oba milence zavraždil. Dívčin nešťastný duch po tragické smrti nikdy nedošel klidu a mezi napůl zřícenými zdmi Okoře prý straší dodnes.

Na Okoři najdete pozoruhodný šamanský kruh. Kde se tu vzal a k čemu slouží?

ŽENA V ČERNÉM Z TOVAČOVA

Mezi výjimky mezi strašidly v bílém patří přízrak ze zámku Tovačov na Hané. Chodbami a sály se totiž neprochází bílá, ale černá paní. Podle pověsti se prý jedná o půvabnou Španělku Marii Manrique de Lara y Mendoza, manželku slavného českého diplomata a nejvyššího kancléře Českého království, Vratislava II. z Pernštejna (1530-1582). Za svého života přivedla prý na svět jednadvacet potomků, ale většina z nich zemřela ještě v raném dětství. Díky těmto tragickým událostem trávila Marie většinu svého života ve smutečních šatech a truchlila pro své zemřelé děti. Její utrpení nedokázala ukončit ani smrt. Traduje se, že její duch dodnes přijíždí v černém kočáře taženém šestispřežím černých klisen na tovačovský hřbitov, kde je údajně pochováno čtrnáct z jejích potomků. Jindy prý bloudí zámkem a hledá své ztracené děti.

 

Zdroj: vzNepřehlédněte