• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Dva studenti hořovického gymnázia vybrali 8 milionů na lék pro nemocnou maminku

  24.11.2020
  Redakce

  Teprve sedmnáctiletí spolužáci z víceletého Gymnázia Václava Hraběte (GVH) stojí za výrazným úspěchem veřejné sbírky pomůžuAnežce.cz. Josef Čerpl naprogramoval web, Mikuláš Kološ natočil a sestříhal videa, která posléze zasáhla statisíce diváků. Jejich práci v těchto dnech ocenil ředitel gymnázia Jiří Vlček, udělil studentům Pochvalu ředitele školy.

  Dojemný příběh maminky Anežky Táborské (31), která dva roky marně čekala na lék proti roztroušené skleróze (RS), zasáhl přes 9000 dárců. Na léčbu někdejší učitelky poslali za pouhé dva měsíce trvání sbírky téměř 8 000 000,- Kč. I díky pečlivé a dlouhotrvající práci obou studentů hořovického gymnázia se projekt na pomoc mladé mamince stal tím nejúspěšnějším z tuzemského „RS světa.“ Na vrchol ho zařadila i platforma Darujme.cz. Příběh zaujal také přední tuzemská media, včetně televizních stanic ČT1 nebo CNN Prima News.

  Sbírku zorganizovala rodina Anežky Táborské. „Roztroušenou sklerózu mé sestře diagnostikovali lékaři v roce 2012. Až do plánovaného těhotenství měla jen mírný průběh,“ líčí příběh Petr Kološ (40), organizátor sbírky a otec hořovického gymnazisty Mikuláše. Po porodu syna Václava, v únoru 2019, se stav Anežky začal rapidně zhoršovat.

  Navzdory opakovaným žádostem ze strany lékařů ale její pojišťovna (VZP) léčbu stále zamítala. „Lékaři nám dva roky opakovali: „vhodný lék existuje, jmenuje se Lemtrada, ale Anežčině pojišťovně se zdá příliš drahý,“ popisuje Anežčin bratr zoufalství, se kterým se v létě 2020 vrhl do přípravy sbírkového webu. „Rozpočet na sbírku jsme neměli žádný. Proto jsem poprosil syna Mikyho a jeho kamaráda Pepu o pomoc. A oni pomohli!“ říká Petr dojatě.

  Osobní příběh Katky. Roztroušená skleróza začíná neškodně, pak ale napadá nervová spojení v mozku

  Mikuláš se podílel na natáčení a sestříhání video dokumentů, které byly klíčové pro úspěch sbírky. Josef nabídl k dispozici své programátorské schopnosti. Vyrobil přehledný a skvěle strukturovaný sbírkový web. Řada věcí byla pro oba gymnazisty nových, problémy ze svých „oborů“ obětavě studovali například pomocí youtube. Vše proto, aby sbírka byla úspěšná.

  A nakonec byla. Především díky oběma chlapcům mohla Anežka už v druhém listopadovém týdnu dostat první dávku léku.

  O mimořádné sociální odpovědnosti a houževnatosti svých studentů byl koncem listopadu 2020 informován i ředitel hořovického GVH Jiří Vlček, který se rozhodl aktivitu studentů ocenit ředitelskou pochvalou. Mimo jiné i proto, aby motivoval podobné chování u dalších studentů.

  Text: Klára Odstrčilová 

  Poznámka: Anežka má za sebou nyní týden tedy pět cyklů infuzního podání léku Lemtrada (tedy jeden roční cyklus). Nyní je dva měsíce v přísné izolaci pod kontrolou lékařů, protože léčbou přišla o celý imunitní systém. Následně se systém bude znovu budovat (lépe, tak aby sám sebe nenapadal) a Anežka začne intenzivně cvičit, pravděpodobně bude zkoušet i další doplňkovou léčbu, třeba diety. Příští rok ji čeká další cyklus podání Lemtrady.

  Dál můžete přispívat na transparentní účet pod záštitou Charity: 5916972339/0800

  Více na: https://pomuzuanezce.cz

  FOTO: Dva studenti hořovického gymnázia vybrali 8 milionů na lék pro nemocnou maminku

  Dva studenti hořovického gymnázia vybrali 8 milionů na lék pro nemocnou maminku - horovice Anežka TáborskaDva studenti hořovického gymnázia vybrali 8 milionů na lék pro nemocnou maminku - Anežka TáborskaDva studenti hořovického gymnázia vybrali 8 milionů na lék pro nemocnou maminku - Anežka Táborska


  Nepřehlédněte