• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Estébáci ho pálili sirkami na rukou, v rámci akce ASANACE ho donutili k emigraci. Dnes Vlastimil Třešňák slaví 68. narozeniny

  26.4.2018
  Soňa Brunnerová

  Vlastimil Třešňák ve čtvrtek 26. dubna 2018 slaví 68. narozeniny. Písničkář, spisovatel, chartista a disident, který prožil několik let v emigraci. Je otcem tanečnice a herečky Halky Třešňákové a blízký přítel Jaroslava Hutky.

  Hudbu Vlastimila Třešňáka si v jeho podání už zřejmě neposlechnete, protože na svém webu uvádí, že již nevystupuje.

  Hlas Maxipsa Fíka, na kterém jsme všichni vyrostli, slaví. Josef Dvořák sfoukl na dortu 76 svíček

  Od Šafránu k emigraci

  Rodilý Pražan vyrostl v Karlíně a vystřídal řadu příležitostných zaměstnání. V 70. letech se členem neoficiálního písničkářského sdružení Šafrán spolu s J. Hutkou, V. Mertou, D. Andrtovou-Voňkovou, V. Veitem, J. Dědečkem, J. Burianem a Z. Homolovou.

  Několik členů včetně Vlasty Třešňáka bylo po podepsání Charty 77 pronásledováno tehdejším režimem, nakonec emigrovalo. Třešňák byl jedním z prvních signatářů.

  Básník s kytarou, který se postavil bolševikovi. Bratříček by dnes oslavil 74 let

  V roce 1982 Třešňák odešel do emigrace do Švédska, později zakotvil v sousedním Německu. V roce 1995 se vrátil do Čech. Žije v Praze jako cizinec s povolením k pobytu, jak uvádí na webu.

  Před emigrací byl pronásledován v rámci akce Státní bezpečnosti s krycím názvem Asanace. Ta si kladla za cíl donutit lidi, kteří nebyli režimu pohodlní, emigrovat do zahraničí.

  Za života byl obdivovatelem fašistů, pak ho nacisté umučili v koncentráku. Co nevíte o Rytíři české kultury Karlu Hašlerovi?

  Výslechy StB

  Došlo k brutálním výslechům, během kterých Třešňákovi popálil ruce příslušník StB Josef Kafka a tím ho donutil emigrovat. Po návratu do České republiky na něj písničkář podal trestní oznámení a Kafka dostal podmíněný trest.

  Kromě hudby napsal řadu knih, písňových textů, fotografuje a uvádí, že je hasič. Taky si zahrál ve filmech Na startu je delfín, Play Macbeth, Psí dostihy, Kafka to taky neměl lehký, Kdopak by se vlka bál a Modrý drak.

  FOTO: Vlasta Třešňák

  Vlasta Třešňák - Vlasta TřešňákVlasta Třešňák - Halka TřešňákováVlasta Třešňák - Jaroslav Hutka

  Objevil se v epizodě Teambuilding v seriálu Kancelář Blaník, kde jednu z rolí (sekretářka Lenka) hraje jeho dcera Halka, která od svých 11 let (r. 1983) žila v emigraci se svou matkou Jiřinou Třebickou a jejím druhým mužem Karolem Sidonem.

  Písničkář Petr Novák se postavil proti sovětské okupaci, ale režimu se ho zlikvidovat nepodařilo. Jak je to možné?

     Nepřehlédněte