Hudbu Vlastimila Třešňáka si v jeho podání už zřejmě neposlechnete, protože na svém webu uvádí, že již nevystupuje.
Od Šafránu k emigraci
Rodilý Pražan vyrostl v Karlíně a vystřídal řadu příležitostných zaměstnání. V 70. letech se členem neoficiálního písničkářského sdružení Šafrán spolu s J. Hutkou, V. Mertou, D. Andrtovou-Voňkovou, V. Veitem, J. Dědečkem, J. Burianem a Z. Homolovou.
Několik členů včetně Vlasty Třešňáka bylo po podepsání Charty 77 pronásledováno tehdejším režimem, nakonec emigrovalo. Třešňák byl jedním z prvních signatářů.
V roce 1982 Třešňák odešel do emigrace do Švédska, později zakotvil v sousedním Německu. V roce 1995 se vrátil do Čech. Žije v Praze jako cizinec s povolením k pobytu, jak uvádí na webu.
Před emigrací byl pronásledován v rámci akce Státní bezpečnosti s krycím názvem Asanace. Ta si kladla za cíl donutit lidi, kteří nebyli režimu pohodlní, emigrovat do zahraničí.
Výslechy StB
Došlo k brutálním výslechům, během kterých Třešňákovi popálil ruce příslušník StB Josef Kafka a tím ho donutil emigrovat. Po návratu do České republiky na něj písničkář podal trestní oznámení a Kafka dostal podmíněný trest.
Kromě hudby napsal řadu knih, písňových textů, fotografuje a uvádí, že je hasič. Taky si zahrál ve filmech Na startu je delfín, Play Macbeth, Psí dostihy, Kafka to taky neměl lehký, Kdopak by se vlka bál a Modrý drak.
Objevil se v epizodě Teambuilding v seriálu Kancelář Blaník, kde jednu z rolí (sekretářka Lenka) hraje jeho dcera Halka, která od svých 11 let (r. 1983) žila v emigraci se svou matkou Jiřinou Třebickou a jejím druhým mužem Karolem Sidonem.