• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Básník s kytarou, který se postavil bolševikovi. Bratříček by dnes oslavil 74 let

  12.4.2018
  Šárka Turčeková
  Další fotky

  Je to už 74 let od doby, kdy se v Kroměříži narodil československý písničkář a básník Karel Kryl. Ten v letech komunistického puče napsal protestní song proti režimu. Texty si psal sám a často v nich narážel právě na dobové problémy. Písně byly satirické, ale i vážné. Mnohdy zpíval i melancholické balady. Někdy se mu přezdívá „básník s kytarou“. 

  Smutné výročí: Karel Černoch měl problémy s komunisty a léta bojoval s rakovinou. Opustil nás před 10 lety

  Písničkář narozený mezi knihami

  Malý Karlík se narodil v roce 1944 do rodiny knihtiskařů, která vlastnila tiskárnu v Novém Jičíně. Tiskárna Kryl & Scotti vydala za téměř 30 let své existence velké množství bibliografických výtisků. Původně patřila Ferdinandu Scottimu, později se přejmenovala na tiskárnu Karel Kryl po Krylovu dědečkovi. Ten tiskárnu převzal od Scottiho. Tiskárna se předávala generaci po generaci. V roce 1938 po záboru Sudet našla rodina Krylových útočiště v Kroměříži, kde děda ještě dosud malého Karlíka (Karel Kryl nejstarší) tiskárnu obnovil.

  Nenáviděné i milované králíkárny – jedna z ikon minulého režimu. Víte, kde vyrostly první paneláky?

  Bohužel byla tiskárna v roce 1950 zabavena komunisty a ti ji zlikvidovali. Tiskařské stroje byly před očima Karla, jeho sourozenců a rodičů rozbity a odvezeny do šrotu… Rodina se musela přestěhovat do suterénu domku v Pavlovské ulici – později kapitána Jaroše.

  Kryl chtěl jít napřed ve stopách pradědečka a stát se hrnčířem, ale nakonec s rozhodl věnovat hudbě a poezii.

  Prchající vojáci umírali u letohrádku Hvězda. Bitva, co nás uvrhla do doby temna, má výročí

  Bránil se před socialismem, jak nejlépe mohl

  První deska Kryla se byla vydaná šest měsíců po invazi armád pěti socialistických států se Sovětským svazem v čele. Nejznámější ísničku Bratříčku, zavírej vrátka napsal spontánně v noci 22. srpna v roce 1968, jako odpověď na vpád armád Varšavské smlouvy do Československa. Jeho písně se hrály i v rozhlase a zazněly v pořadu Čtrnáct na houpačce. Konkrétně píseň Bratříčku, zavírej vrátka se držela v hitparádě několik kol. Později píseň ale režim zakázal a zrušil se i samotný pořad.

  Bratříčku, nevzlykej, to nejsou bubáci,
  vždyť už jsi velikej, to jsou jen vojáci,
  přijeli v hranatých železných maringotkách.

  Se slzou na víčku hledíme na sebe,
  buď se mnou, bratříčku, bojím se o tebe
  na cestách klikatých, bratříčku, v polobotkách.

  Prší a venku se setmělo,
  tato noc nebude krátká,
  beránka vlku se zachtělo,
  bratříčku, zavřel jsi vrátka?

  ČR brzy oslaví dvě významná výročí. Na Hradě uvidíte korunovační klenoty, zbroj svatého Václava i řadu historických listin

  Snad se mi nebude stýskat, napsal v exilu

  Když Kryl odjel v roce 1969 na písničkářský festival do Německa, rozhodl se po dvou týdnech podal žádost o politický azyl. V Německu pak zůstal dalších dvacet let. Cítil se tam osamocený, ztracený v cizí zemi a nerozuměl cizímu jazyku. Potkal tam ale lidi, kteří mu pomohli. V dopise pak rodičům napsal. „Žádnej strach, ve světě se neztratím. A hlavně klid, nic se neděje. Chleba je tu stejnej jako doma, lidi jsou dobří i zlí jako doma, snad se mi příliš nebude stýskat.“

  Krylovy další desky vycházely až do roku 1989 v exilu, ale v Československu se pomocí magnetofonů často kopírovaly. Řada z jeho písniček se tak dostala i do povědomí lidí, kteří tehdy „trpěli“ v Československu.

  Proč na Žižkově vyroste strom pro první dámu Olgu Havlovou?

  Kryl se pak v roce 1973 se oženil se svou první manželkou Evou Sedlářovou – její rodina odešla také do emigrace. Jejich manželství ale skončilo rozvodem. Kryl se k tomu vrátil v knize Půlkacíř. „To nebyl obyčejný milostný vztah, ale stav duše. Odhodlání a rozhodnutí s někým zestárnout. Proto to pro mě bylo tak bolestné, když to nevyšlo. Na duši mi zůstala jizva, jež se nezacelí. Moje žena Eva si našla jiný vztah, rozvedli jsme se,“ napsal.

  „Táta“ Návštěvníků, Pana Tau i řady netradičních pohádek Ota Hofman by oslavil devadesátku. Co o něm určitě nevíte?

  Vrátil se po sametové revoluci

  Ještě než se Kryl vrátil, spolupracoval externě s redakcí Svobodná Evropa, kde se podílel na sportovních a hudebních pořadech. Psál básně, písně a knížky. Nikdy nepožádal ale o německé občanství, aby nepřišel o to československé. Zpátky se vrátil 30. listopadu 1989, aby přijel na pohřeb své matky, která zemřela 24. listopadu. Získal tehdy humanitární vízum a přestože byl na pohřbu matky, bylo mu v Československu dobře.

  Před 73 lety přežily Kralupy ničivé vybombardování. Na den smutného výročí přišla další tragédie. V hlavní roli chemička

  Nadšení z revoluce ale rychle vystřídalo zklamání z toho, jak země vypadá. Na počátku roku 1990 vydal kritickou píseň Sametové jaro a později píseň Od Čadce k Dunaju. Kryl v nich protestoval proti tomu, aby se Československo rozpadlo na dva státy. Později v kritice polistopadového vývoje pokračoval v dalších básních a písních.

  V roce 1993 Karel Kryl poskytl Miloši Čermákovi rozsáhlý rozhovor Půlkacíř (byl vydaný i knižně). Kryl byl natolik nespokojený nespokojen se společenskou situací, politickou reprezentací, že se rozhodl dál se veřejně neangažovat… To ale v době vydání knihy nestalo, nejspíš si nemohl pomoci a vyjadřoval se i nadále.

  Před šesti lety zemřel první český prezident Václav Havel, na jeho počest se nosí krátké kalhoty

  Překvapila ho náhlá smrt

  Zemřel náhle a zcela nečekaně na srdeční příhodu 3. března v roce 1994 v Mnichově ve věku nedožitých 50 let. Dva dny před tím byl ještě v Praze. Na jeho pohřeb přišlo na čtyři tisíce lidí. Politiků však přišlo minimum. Ivan Martin Jirous se k tomu vyjádřil slovy: „Nasralo mě, že mu nebyl Havel ani na pohřbu, když na Hradě přijímá takový kreatury jako Jacksona!“ Jediný, kdo přišel z Hradu, byl Ivan Medek. Ten na pohřbu prohlásil: „Karel se mýlil, když se domníval, že ti, které kritizoval, ho pro to nemají rádi,“ na to se ale z publika ozvalo několik nesouhlasných výkřiků…

  FOTO: Karel Kryl

  Karel Kryl - KarelKrylKarel Kryl - Karel KrylKarel Kryl - czzKarel Kryl - Karel KrylKarel Kryl - Karel Kryl
  Další fotky
  Karel Kryl - Karel KrylKarel Kryl - Karel KrylKarel Kryl - Karel KrylKarel Kryl - Karel KrylKarel Kryl - YoutubeKarel Kryl - Karel KrylKarel Kryl - Karel KrylKarel Kryl - Pamětní deska Karla Kryla v Novém Jičíně.Karel Kryl - Karel KrylKarel Kryl - Karel KrylKarel Kryl - Výtvarná tvorba Karla Kryla.Karel Kryl - Výtvarná tvorba Karla Kryla.Karel Kryl - Karel Kryl hrob

  Karel Kryl je pochován na Břevnovském hřbitově svatého Vojtěcha.

  Mončičákový boom v Československu. Zvířátko s lidským obličejíkem chtělo domů každé dítě

     Nepřehlédněte