• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Prchající vojáci umírali u letohrádku Hvězda. Bitva, co nás uvrhla do doby temna, má výročí

    Další fotky

    Bitva na Bílé hoře, jedna z nejznámějších bitev, kdy byla poražena česká stavovská vojska, má ve čtvrtek 8. listopadu 397. výročí. Tato bitva, ke které došlo roku 1620, byla klíčová pro osud českého státu v následujících třech staletích.

    Česká vojska versus katolíci

    Česká stavovská armáda, která byla méně početná, stála proti dvěma katolickým armádám – armádě císaře Svaté říše římské Ferdinanda II. Štýrského a armádě německé Katolické ligy.

    FOTO: Bitva na Bílé hoře uvrhla české země do doby temna

    Bitva na Bílé hoře uvrhla české země do doby temna - 640px-Bila_hora_rekonstrukce_2Bitva na Bílé hoře uvrhla české země do doby temna - Bílá horaBitva na Bílé hoře uvrhla české země do doby temna - Pamatnik_Bila_horaBitva na Bílé hoře uvrhla české země do doby temna - bílá horaBitva na Bílé hoře uvrhla české země do doby temna - Bitva na Bílé hoře
    Další fotky
    Bitva na Bílé hoře uvrhla české země do doby temna - Bila_hora_rekonstrukce_1Bitva na Bílé hoře uvrhla české země do doby temna - Bila_hora_rekonstrukce_3Bitva na Bílé hoře uvrhla české země do doby temna - Bila_hora_rekonstrukceBitva na Bílé hoře uvrhla české země do doby temna - plán bitvy na bílé hořeBitva na Bílé hoře uvrhla české země do doby temna - Bílá HoraBitva na Bílé hoře uvrhla české země do doby temna - Třetí pražská defenestraceBitva na Bílé hoře uvrhla české země do doby temna - Letohrádek_HvězdaBitva na Bílé hoře uvrhla české země do doby temna - Ferdinand IIBitva na Bílé hoře uvrhla české země do doby temna - Fridrich FalckýBitva na Bílé hoře uvrhla české země do doby temna - Fridrich Falcký

    Bitva na Bílé Hoře v Praze byla vyvrcholením českého stavovského povstání, které započalo necelých 100 let po nástupu rodu Habsburků na český trůn. Začátek stavovského povstání se datuje na den 23. května 1618, kdy byli z oken Pražského hradu místodržící Vilém Slavata z Chlumu a Jaroslav Bořita z Martinic (3. pražská defenestrace).

    Po smrti Matyáše Habsburského roku 1619 Češi odmítli Ferdinanda II. za českého krále. Tím se stal Fridrich Falcký, který si vysloužil přezdívku Zimní král. Byl korunován 4. listopadu 1619. Vládl tedy rok a 4 dny.

    Bez spojení není velení. Podívejte se na unikátní historické fotky spojovacích vojsk

    Za dvě hodiny bylo rozhodnuto

    Bitva začala kolem poledne a trvala dvě hodiny. Vojáci na straně českého stavovského vojska měli různé výhody, lepší pozici, a v případě ústupu se mohli schovat za pražské hradby, které měli v zádech. Kvůli nedostatku peněz vojáci nedostali svůj žold, což vedlo k jejich nespokojenosti a neochotě bojovat.

    Na české straně padlo poměrně málo vojáků v místě vřavy, ale mnoho jich zemřelo při útěku, nejvíce u letohrádku Hvězda. Údaje o padlých vojácích, kteří byli na poražené straně, se liší. Pražský městský úřad podle svých údajů tři dny po bitvě pochoval 1600 padlých. Jiné zdroje uvádí až 9 tisíc.

    Lída Baarová luxusní vilu na Hanspaulce nikdy ráda neměla. Zemřela tam její sestra

    Zimní král utekl a Praha padla

    Čeští vojáci po osudové bitvě přišli o děla a několik tisícovek zbraní, protože je žoldnéři na útěku zahazovali. Dále přišli o veškeré zásobovací vozy, zbytek zavazadel, 5 tisíc koní, praporce a střelivo.

    Zimní král Fridrich Falcký v den prohry utekl z Pražského hradu do své domoviny. Druhý den Praha padla. Bitva na Bílé Hoře a stavovské povstání se řadí do první fáze Třicetileté války, která trvala až do roku 1648, kdy byl uzavřen mír.

    Po Bitvě na Bílé Hoře Čechům vládli Habsburkové až do roku 1918. Nastala doba temna pro české země, bylo povoleno jen katolické náboženství a a přišla také kulturní obroda v podobě baroka.

    wikipedia, bellum.cz

    Jak vypadal most u Národního divadla před více než sto lety. Prohlédněte si Prahu po návratu v čase



    Nepřehlédněte