• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Před šesti lety zemřel první český prezident Václav Havel, na jeho počest se nosí krátké kalhoty

  18.12.2017
  Šárka Turčeková
  Další fotky

  S posledním československým a zároveň prvním českým prezidentem jsme se rozloučili 18. prosince v roce 2011. Václav Havel kritizoval komunistický režim a zapojil se do Charty 77, což ho přivedlo k asi pětiletému věznění, během něhož napsal vlivné eseje. V 60. letech působil také v Divadle Na zábradlí, kde se hrála jeho dramata.  

  Ve svých dramatech, která se nesla v duchu absurdního divadla, se zaobíral tématy moci, byrokracie a jazyka. V 60. letech ho proslavila dramata Zahradní slavnost a Vyrozumění. Když byl ve vězení, zabýval se Havel v esejích a dopisech filozofickými otázkami svobody, moci, morálky a transcedence. Zajímavostí je, že samotný Samuel Beckett, jeden ze zakladatelů absurdního divadla, věnoval uvězněnému Havlovi v roce 1982 hru Katastrofa.

  FOTO: Vzpomínka na Václava Havla

  Vzpomínka na Václava Havla - Václav Havel prezidentVzpomínka na Václava Havla - Václav Havel prezidentVzpomínka na Václava Havla - Václav Havel prezidentVzpomínka na Václava Havla - Václav Havel prezidentVzpomínka na Václava Havla - Václav Havel prezident
  Další fotky
  Vzpomínka na Václava Havla - Václav Havel prezidentVzpomínka na Václava Havla - Václav Havel prezidentVzpomínka na Václava Havla - Václav Havel prezidentVzpomínka na Václava Havla - Václav Havel prezident

  Ten, kdo prosazoval svobodu

  Václav Havel vždy prosazoval zavedení demokratické společnosti, vystupoval i na obranu politických vězňů. Pak se stal spoluzakladatelem dodržování lidských práv Charty 77, což upevnilo jeho mezinárodní prestiž, zároveň ho to ale dostalo do vězení. Po sametové revoluci v roce 1989 byl jedním ze spoluzakladatelů Občanského fóra. Jako jeho kandidát pak byl 29. prosince zvolen prezidentem Československa. Po 41 letech tak opět na Hradě zasedl nekomunistický prezident.

  „Milí spoluobčané, čtyřicet let jste v tento den slyšeli z úst mých předchůdců v různých obměnách totéž: jak naše země vzkvétá, kolik dalších milionů tun oceli jsme vyrobili, jak jsme všichni šťastni, jak věříme své vládě a jaké krásné perspektivy se před námi otevírají. Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal. Naše země nevzkvétá. Velký tvůrčí a duchovní potenciál našich národů není smysluplně využit.“ — Novoroční prezidentský projev z 1. ledna 1990

  Herec Marvan natočil za 50 let přes dvě stovky filmů. Totalita mu v tom nezabránila

  Jako prezident vyvedl Československo v roce 1991 z Varšavské smlouvy. Rozpadu země na Česko a Slovensko v roce 1992 ale zabránit nedokázal. O rok později se tak stal pro dvě funkční období prvním prezidentem České republiky. Později výrazně přispěl ke vstupu České republiky do Severoatlantické aliance (NATO) v roce 1999. Výrazně prosazoval také přijetí země do Evropské unie, uskutečněné v roce 2004, po jeho odchodu z funkce prezidenta.

  Dal víc gólů než Messi, Ronaldo i Pelé. A přesto žil ve špinavém činžáku

  Den Václava Havla

  Po jeho smrti se s Václavem Havlem přišly rozloučit tisícovky lidí. Smrt nastala 18. prosince v 9.45 hodin na jeho chalupě v Hrádečku u Trutnova, kde odpočíval a jezdil do lázní. Veřejnosti se z důvodu zdravotních komplikací spíše stranil, jeho poslední veřejné vystoupení bylo 10. prosince v pražské galerii DOX, kde převzal cenu slovenské Nadace Jána Langoše. Zemřel ve spánku.

  K uctění jeho smrti se lidé spontánně scházeli v Praze na Václavském náměstí, bylo po něm také pojmenováno mnoho míst. Nejznámější bylo přejmenování ruzyňského letiště na Letiště Václava Havla. Každoročně 18. prosince, v den jeho úmrtí, uctívají lidé jeho památku mnoha vzpomínkovými akcemi. Tento den je znám jako Den Václava Havla, zejména díky iniciativě Krátké kalhoty pro Václava Havla.

  Újezdský občan profesor Jenšovský byl umučen v Osvětimi. Znáte jeho tragický osud?

  V roce 2012, při příležitosti prvního výročí úmrtí Václava Havla, vznikla iniciativa s názvem Krátké kalhoty pro Václava Havla ve snaze uctít jeho památku gestem, které bude jedinečné a zapamatovatelné. Krátké kalhoty připomínají inauguraci Václava Havla do prezidentského úřadu v roce 1989 ve viditelně povytažených kalhotách. Každý rok si tak na Den Václava Havla lidé vyhrnují kalhoty a připomínají si jeho památku.  Nepřehlédněte