Profesor Bedřich Jenšovský byl rodák z Královských Vinohrad, občanem Újezda (tehdejší části Nová Sibřina) byl v letech 1914 až 1938. Dlouhou dobu byl starostou újezdského Sokola, působil jako vzdělavatel Středočeské župy sokolské a člen vzdělávacího předsednictva ČSO, od roku 1933 byl ředitelem Archivu země české.
Újezdská knížka Střípky z újezdské historie uvádí jeho vědecké práce: Politika kurfiřta saského v Čechách za Rudolfa II, Archivy a edice, Z vatikánského archivu, O vrácení italských archiválií z rakouských archivů, Z Československého historického ústavu v Římě, Knihovna Barberini a český výzkum v Římě, dále pojednání O sedmi klíčích ke korunní komoře české.
„Redigoval i vědecké a odborné časopisy. Společně se svou chotí Dr. Věrou Jenšovskou, rozenou Kosinovou, napsal v roce 1939 pátý díl „Ilustrovaných světových dějin“, obsahující poutavé líčení posledních dvaceti let mezinárodních událostí. Pro Pamětní knihu Újezda také připravoval nejstarší historii obce, ale nestačil ji realizovat,“ je dále uvedeno v knize.
Z Terezína byl převezen do Osvětimi
Gestapem byl zatčen 8. října 1941 ve svém bytě v Archivu země české. „V Terezíně byl do konce roku 1941. Potom byl odvezen do Osvětimi, kde 12. února 1942 podlehl mučení (zemřel na břišní tyfus, k čemuž přispělo i mučení – pozn. red.). V roce 1946 byl, in memoriam, jmenován řádným členem Čsl. akademie věd. V Archivu země české v Praze i v Újezdě nad Lesy, Novosibřinská čp. 594, kde B. Jenšovský bydlel, jsou jeho pamětní desky,“ je dále uvedeno ve Střípcích z újezdské historie.
Osobnosti profesora Jenšovského se věnuje i článek Vězeň č. 25630, publikovaný v letošním březnovém Újezdském zpravodaji. Autorem je šéfredaktor Blahoslav Hruška, který závěrem uvádí, že všechny Újezďáky může těšit, že se jeho jméno z městské části neztratilo.
„Zaníceným patriotem (a také častým přispěvatelem Újezdského zpravodaje) byl synovec Bedřicha Jenšovského, profesor chemie Lubor Jenšovský, který zemřel v dubnu 2012. Jeho choť Jitka je radní Městské části Praha 21, syn Jonáš je členem redakční rady Újezdského zpravodaje, druhý syn Šimon pracuje v Dotační komisi,“ píše mimo jiné.