• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Proč na Žižkově vyroste strom pro první dámu Olgu Havlovou?

  1.3.2018
  Šárka Turčeková
  Další fotky

  Praha 3 se zapojila do projektu Rok Olgy Havlové. Jeho cílem je připomenout její odkaz vysázením 85 stromů v městech a obcích k jejím nedožitým 85. narozeninám. Stromy mají upozornit na charitativní práci, kterou celý život věnovala lidem slabým, tělesně postiženým a opuštěným.

  „Je nám ctí, že jsme první městská část, která vysadí Strom pro Olgu Havlovou, jež u nás prožila mnoho radostných i napjatých chvil. Podle paní Olgy už nese jméno jedna ulice na Žižkově. Strom pro Olgu Havlovou bude tak dalším oceněním její obrovské charitativní práce,“ uvedla starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

  Praha na začátku devadesátek: Rozjížděli to Stouni, vznikaly legendární kluby a připojili jsme se oficiálně na internet

  Strom na počest židovské rodačky

  Strom na Žižkově slavnostně zasadí 7. března v 15 hodin na Parukářce (Vrch svatého Kříže). Zasazení se účastní i ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Monika Granje, která na něm s Prahou 3 spolupracuje a J. E. Mons. Pražský biskup Václav Malý stromu požehná.

  Projekt poukazuje i na další výročí, a to když Olga Havlová v roce 1993 zasadila v Olomouci Topolanech v Dětském centru „lípu dobré vůle“. Lípa se pak stala symbolem pomoci lidem diskriminovaným, opuštěným, zdravotně postiženým. A zároveň symbolem jejich začlenění do společnosti.

  Před šesti lety zemřel první český prezident Václav Havel, na jeho počest se nosí krátké kalhoty

  Sama Olga vysvětlovala činnost svého výboru takto: „Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi, nebo je zastihla zákeřná nemoc.“

  Ulice Jana Masaryka. Co nevíte o její významné historii?

  Zátiší Olgy Havlové

  Mimo vysazování stromů plánuje v Roce Olgy Havlové plánuje Výbor řadu dalších aktivit, skrze které si lidé vzpomenou na jejích záslužnou činnost. Proběhnou přednášky, besedy, návštěvy zařízení pro školy a školy, které nesou jméno Olgy Havlové. Vysázení stromu bude doprovázet instalace Zátiší architekta Jana Šépka, vytvarované ve tkané látce ve formě pohodlného sofa.

  Záhada pražského Václaváku. Jak mohli geometři císaře Karla IV. vyměřit tak obrovské náměstí?

  Dětství prožila na Žižkově

  Olga Havlová prožila celé dětství právě v Praze na Žižkově, kde jako dítě navštěvovala Milíčův dům, jehož zakladatelem byl humanista Přemysl Pitter. Žižkovské prostředí ovlivnilo i její pozdější život. V roce 1964 se na žižkovské radnici provdala za Václava Havla. Na Vackově, v blízkosti Židovských pecí, se dnes nachází ulice, která nese její jméno.

  FOTO: Tento rok je Olgy Havlové

  Tento rok je Olgy Havlové - Olga HavlováTento rok je Olgy Havlové - Olga HavlováTento rok je Olgy Havlové - Olga HavlováTento rok je Olgy Havlové - Olga HavlováTento rok je Olgy Havlové - Olga Havlová
  Další fotky
  Tento rok je Olgy Havlové - Olga HavlováTento rok je Olgy Havlové - Olga Havlová Václav havel

  Na poctu Václava Havla za 850 tisíc se dá i sednout. Praha 6 má červenou lavičku

     Nepřehlédněte