Rok 1990
Prahu navštívili Rolling Stones, papež Jan Pavel II. a také americký prezident George Bush starší. A to rozhodně není vše.
Leden 1990: Vznik Rock Café
Jen pár desítek dnů po Sametu, konkrétně 5. ledna 1990, založila skupina Nový horizont klub Rock Café, který dodnes najdete na Národní třídě. Vznik klubu byl důsledkem spontánní reakce hudebníků i umělců, bývalých disidentů, kteří tak reagovali na nově nabytou svobodu na hudební scéně.
Na začátku roku 1990 sem přijel např. Frank Zappa, který tu o rok později koncertoval. Václav Havel ho přijal na Pražském hradě.
Mnohem více o klubech z 90. let se dočtete v našem článku.
Duben 1990: Papež přijel a zaplnil letenskou pláň
V sobotu 21. dubna 1990 poprvé navštívil Prahu Jan Pavel II. (poprvé jako papež). Sloužil tu pontifikální mši na letenské pláni, která byla zcela zaplněna.
Červen 1990: Úplně jiná Praha, než ji známe dnes. Václavák bez turistů a přemíry aut
Podařilo se nám najít na YouTube dobová amatérská videa z června roku 1990. Jejich autorem je pan Manfred Ziegenhagen, který napsal, že Praha byla prvním městem, které po pádu Železné opony navštívil a dalších pět let ho navštěvoval velmi často. Zajímalo ho, jak se měnilo během jeho návštěv, i když ne vždy k lepšímu.
Srpen 1990: Kameny se přivalily do Prahy
V sobotu 18. srpna 1990 na stadionu Strahově zahráli Stouni. Právě propršený koncert britských bouřliváků z Rolling Stones před 120 tisíci fanoušky byl pro mnoho lidí důkazem, že Železná opona skutečně padla a naše společnost získala kýženou svobodu. Stounům předskakovala kapela Etc.. Lístky tehdy stály 250 korun.
Rolling Stones sami projevili zájem v Praze vystoupit, napsali to v dopise Václavu Havlovi. Dokonce se vzdali honoráře a zisk z koncertu (4 miliony korun) byl darován Výboru dobré vůle Olgy Havlové. Peníze byly využity pro tělesně hendikepované děti. Během své pražské návštěvy se členové Rolling Stones setkali s prezidentem Václavem Havlem a jeho chotí Olgou, Karlem Schwarzenbergem nebo Michaelem Kocábem.
Listopad 1990: Do Prahy přiletěl americký prezident George Bush st.
Rok po začátku Sametové revoluce, 17. listopadu 1990, přiletěl do tehdejšího Československa jediný americký prezident. Více se dočtete v našem článku.
Rok 1991
Výstaviště v Holešovicích slavilo sto let. Koncertoval tu Frank Zappa. Zanikla Varšavská smlouva a byl otevřen legendární rockový klub Bunkr.
Jaro 1991
Ve dnech 20. a 21. dubna byla v Praze ustanovena Občanská demokratická strana a jejím předsedou se stal Václav Klaus. Již zmiňovaný pan Manfred Zieganhagen zdokumentoval Prahu o měsíc později, 20. května 1991. Natočil například Výstaviště v Holešovicích, které v té době slavilo stoleté výročí.
Léto 1991: Konec Varšavské smlouvy a Frank Zappa
Dne 24. června 1991 v České republice koncertoval Frank Zappa spolu s Pražským výběrem. Hudebník Zappa, který na svém pražském koncertu měl proslov k publiku, řekl například: „Až se budete prát se všemi problémy, které vás čekají, prosím vás o jednu věc. Dbejte na to, aby vaše země byla jedinečná, tak jedinečná jak dneska je.“
Dne 1. července byla v Černínském paláci v Praze rozpuštěna Varšavská smlouva. Protokol podepsali zástupci vlád šesti zbývajících členů tohoto paktu, a to zástupci z Moskvy, Varšavy, Budapešti, Bukurešti, Sofie a Prahy.
Podzim 1991: Otevření klubu Bunkr
Legendární rockový klub, který podle prestižního německého hudebního časopisu SPEX patřil mezi desítku nejlepších rockových klubů na světě, byl slavnostně otevřen 17. listopadu 1991. Jeho příběh jsme zmapovali v samostatném článku.
Rok 1992
Únor 1992 – Konečně online!
„Byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud,“ tak zní písnička od dua Uhlíř a Svěrák, která oslavuje přelomový okamžik. Zavedení Internetu bezpochyby byl další průlomový okamžik, který ovlivnil hned několik generací.

Co se vám na Praze 90. let líbilo nejvíce?
Tehdejší Československo se připojilo oficiálně k Internetu 13. února roku 1992. Stalo se tak v pražských Dejvicích, kde se shromáždily desítky vědeckých pracovníků a novinářů z technických rubrik. „Bezpochyby s respektem a možná i trochu s obavami hleděli na několikatunové monstrum, které zabíralo větší část místnosti a které za několik okamžiků mělo umožnit spojení s řadou univerzit a dalších vědeckých pracovišť v Evropě i jinde ve světě (jiným než vědeckým institucím se internet otevřel až o několik let později),“ stojí na webu dnyceskestatnosti.cz.
Srpen 1992
Pan Manfred Z. na internet umístil další video, tentokrát z 16. srpna roku 1992. Jak vypadala Praha před 25 lety? Uvidíte na videu.
Prosinec 1992 – Praha je zapsána na seznam UNESCO
Psalo se pondělí 14. prosince 1992 a historické centrum Prahy bylo spolu s Českým Krumlovem a Telčí zapsáno na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Více se dozvíte v našem článku.