• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Evča z Rudné u Prahy s amputovanýma nohama zdolala vrchol Sněžky!

  13.6.2019
  Andrea Cerqueirová

  Více než 1,577 milionu korun (částka každým dnem narůstá) bylo vybráno na pomoc 16leté Evče Mrázkové z Rudné u Prahy, která má amputované obě nohy v bércích, a dalším dětem, které jsou po amputaci končetiny nebo se bez končetiny narodily.

  Již tradičního charitativního výšlapu na Sněžku, který pořádá Nadační fond KlaPeto, se zúčastnil rekordní počet lidí, prodáno bylo kolem 3500 benefičních triček. Evča sama nejvyšší českou horu vyšlápla, navíc nejtěžším úsekem přes Obří důl.

  FOTO: Evička z Rudné zdolala Sněžku

  Evička z Rudné zdolala Sněžku - Evička – foto David Malík-BleskEvička z Rudné zdolala Sněžku - Snežka – foto David Malík-BleskEvička z Rudné zdolala Sněžku - Snežka 2 – foto David Malík-BleskEvička z Rudné zdolala Sněžku - KLAPETO VYSTUP NA SNEZKU 2019wifi posilani david malikEvička z Rudné zdolala Sněžku - KLAPETO VYSTUP NA SNEZKU 2019wifi posilani david malik
  Další fotky
  Evička z Rudné zdolala Sněžku - Sněžka 3 – foto David Malík-Blesk

  „Evička je pro mne opravdovou hrdinkou. V jejím věku holky řeší každé kilo navíc a ona s pokorou a optimismem zvládá život bez nohou. Neslyšela jsem ji, že by si jednou postěžovala na svůj osud. I cestu na Sněžku, i když to pro ni muselo být bolestivé a náročné, zvládla s úsměvem,“ uvedla spoluzakladatelka KlaPeta a bývalá místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová. Náš REGION o akci informoval již před jejím konáním.

  Výšlap na Sněžku pro Evču z Rudné, která má amputované nohy. Tradiční akce pomáhá i sdružuje

  Podle slov spoluzakladatele nadačního fondu, atleta s handicapem Jaroslava Petrouše je sice výšlap na Sněžku jednou v roce, ale člověk z té obrovské podpory a emocí může žít dalších 364 dnů! „Jsem opravdu pyšný na náš Nadační fond KlaPeto a na všechny, kdo jsou toho součástí. To, co společně dokážeme, je neuvěřitelné,“ uvedl. S nápadem zdolávat Sněžku pro děti s handicapem přišel on, a to necelé dva roky poté, co sám podstoupil amputaci levé nohy nad kolenem.

  Evča dostane speciální sportovní protézy

  Výtěžek ze sbírky primárně půjde na sportovní protézy pro Evičku, které vyjdou asi na 200 tisíc korun a pojišťovny je neproplácejí ani na ně nepřidávají. Jde o speciální sportovní protézy Challenger od firmy OttoBock. Další peníze budou rozděleny mezi další děti, o kterých rozhodne správní rada nadačního fondu, v rámci podzimního benefičního večera jim budou předány symbolické šeky. Peníze jdou většinou na kompenzační a zdravotní pomůcky nebo rehabilitační pobyty.

  Evču v rámci akce KlaPeta podpořili i žáci, rodiče, učitelé a zaměstnanci Základní školy Rudná, kteří již před výšlapem nakoupili 313 benefičních triček. Během třídních schůzek se jim podařilo nashromáždit neuvěřitelných 93 900 korun. Evča před rokem a čtvrt onemocněla zlatým stafylokokem a lékaři jí museli amputovat obě nohy pod koleny. Obdivuhodné je i to, že vrchol Sněžky zdolala navzdory nepřízni počasí za tři a půl hodiny. Jejím snem je opět tančit a sportovat. Příští ročník charitativního výstupu na Sněžku se uskuteční opět poslední květnovou sobotu, tedy 30. května 2020.  Nepřehlédněte