Exotická rostlina zazáří v každém interiéru. Palmu vypěstujete z pouhé pecky datle!

Domovina palem je sice v tropech a subtropech, ale některé lze pěstovat i v našich zeměpisných podmínkách. Díky svým okrasným listům zaručeně v moderním interiéru vyniknou.

Jak získat exotickou krásku?

Existuje kolem tří tisíc druhů palem a dosahují velmi odlišných výšek – od dvou až po více než dvacet pět metrů. Rostou v oblastech subtropů, tropů až po vysokohorské masivy. Ale jen některé z nich lze využít pro pěstování v interiéru.

Vypěstovanou rostlinku vybraného druhu připravenou pro pěstování v běžných podmínkách si můžete koupit ve specializovaném zahradnictví. Některé palmy, třeba žumara nízká, se množí kromě semen také odnožemi. Pokud někdo z vašich známých takový druh pěstuje, stačí dobře zakořeněnou odnož opatrně oddělit od mateční rostliny a zasadit ji do hlubšího květináče.

Semena klíčí několik měsíců

Na specializovaných e-shopech si lze opatřit semena a vypěstovat si palmu doma vlastními silami. Podmínkou úspěchu jsou však čerstvá semena, aby se klíčení povedlo. Opatřit si je můžete také během dovolené u moře rovnou z vybraného stromu. Obrňte se však trpělivostí, protože semena potřebují k naklíčení několik měsíců. Pěstitelskému úspěchu napomůže odstranění tuhé slupky a namočení do vody pokojové teploty, kterou několikrát vyměňte. Podle některých pěstitelů stačí den, jiným se osvědčila delší doba máčení.

Exotické ovoce, které vás nadopuje vitamíny. Znáte ho?

Lignocel nebo rašelinu s pískem?

Pak už stačí semeno zasadit do speciálního substrátu, hodně se používá lignocel, osvědčila se také směs rašeliny a říčního písku, případně zemina s pískem. Zvolte hloubku, která odpovídá velikosti semene. K naklíčení bude potřeba uložení na teplé místo. Nádobu překryjte fólií a zeminu nenechte vyschnout. Rozhodně ale nesmí být ani přemokřená. Pokud bude vaše snaha korunována úspěchem, dopřejte mladým choulostivým palmičkám dobře propustný substrát s rašelinou nebo listovkou a v prvních měsících pravidelnou a vydatnou zálivku.

Stačí pecka datle

Palmu si můžete vypěstovat i z datlové pecky. Počítejte však s tím, že váš exotický solitér doroste do výšky dvou metrů a bude potřebovat větší místnost. Než k tomu ale dojde, uplyne ještě hodně času, protože datlovník roste pomalu. V ideálním případě vás půlmetrový stromek potěší svým zářivě zeleným vějířem listů za dva roky.

káva

Už nikdy nemusíte vyhazovat kávový lógr. Vypěstujte si na něm výborné čerstvé houby

Než se pustíte do výsadby, namočte na dva až tři dny pecky do teplé vody. Pak si připravte kyprou zeminu z dílu písku a dílu rašeliny, prostě lehký substrát. K vyklíčení pecky potřebují, abyste jej udržovali mírně vlhký, a teplotu, která neklesne pod dvacet stupňů. K vytvoření vhodného mikroklimatu stačí přiklopit místo výsadby třeba plastovým kelímkem. Obrňte se trpělivostí, protože první rostlinky se mohou objevit už za šest týdnů, ale třeba také až za tři měsíce.

Do přesazování do květináčů se pusťte, až datlovníky budou mít deset centimetrů. Substrát by měl být lehký, propustný, s vysokým podílem humusu. Vhodný je jakýkoliv rašelinový pro palmy. Mladé rostlinky nevystavujte přímému slunci, to bude svědčit až starším palmám.

Dnes, 10:46
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková poukázala na přísnější podmínky testování žáků oproti zaměstnancům. Jde například o...
Dnes, 10:25
Vysoké školy jsou připravené na obnovení praktické výuky posledních ročníků od pondělí a povinné testování...
Dnes, 10:00
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 10:00
O funkci předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) se bude ucházet i Vladimír Šmicer. Sedmačtyřicetiletý bývalý...
Dnes, 07:00
Opatření vlády včetně plánu rozvolnění podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) poškozují podnikatele a...
Dnes, 06:59
Lidé ve věku 60 let až 64 let se mohou začít přihlašovat k očkování proti...
Dnes, 06:40
Valašská obec Prlov se během druhé světová války stala svědkem hrůzostrašných událostí. Ač se o...
Včera, 15:35
Česká republika zastropuje počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české...
Včera, 14:43
Pro tvorbu malíře Karla Liebschera byl typický výběr scenérií, harmonie, důraz na technickou dokonalost i...
Včera, 14:12
Tuzemští dopravci dál posilují svůj provoz. Další vlakové spoje vrátí na železnici RegioJet, který plánuje...
Včera, 13:55
Znovuotevírání obchodů a služeb nesmí podle ministerstva školství předběhnout návrat dětí do škol, který vláda...
Reklama