10℃
Dnes je 22. listopad , svátek má Cecílie

Už nikdy nemusíte vyhazovat kávový lógr. Vypěstujte si na něm výborné čerstvé houby

Vychutnat si výbornou kávu v domácím prostředí ocení mnoho lidí. Existují různé možnosti, jak si doma výtečnou kávu připravit. Většina způsobů přípravy kávy po sobě zanechává kávový odpad, kterému nikdo z nás nevěnuje příliš velkou pozornost. Doposud k tomu ani nebyl žádný důvod a vyhazování lógru byla běžná věc. Jednoduše jsme se tohoto odpadu snadno zbavili. Nedávno ovšem došlo k nevšední inovaci. Objevil se totiž zajímavý zemědělský projekt.

Pěstování hub na kávovém odpadu

Autoři projektu jsou italští nadšenci trvale udržitelného životního stylu. Dva mladí podnikatelé přišli s myšlenkou využití lokálního kávového odpadu k pěstování nutričně bohaté potravy, tedy hub. Inspirovali se přírodou. Ta totiž nezná žádný odpad. Autoři projektu se snaží rozvíjet inovativní zemědělský model, který imituje procesy probíhající v přírodě a současně nezanechává negativní vliv na životním prostředí. V přírodě má všechno své jedinečné využití.  Dnes v souvislosti s rozmachem zdravého životního stylu zažívá zemědělství jakousi formu renesance. Počet lidí prosazující zdravý a přirozený životní styl rychle roste. Projekty spadající do forem moderního zemědělství se vyznačují ohleduplností k životnímu prostředí a snahou o zachování jeho rovnováhy. Podstata konceptu tohoto projektu je velice jednoduchá. Usiluje o využití organického odpadu ve městech a jeho opětovnému navrácení městu v podobě zdravé a nutričně bohaté potravy. Projekt směruje k teritoriální soběstačnosti. Kdekoliv se nachází kávový odpad, je možné jej využít a začít s lokální produkcí jedlých hub. Podstatou projektu je transformace. Nic se nevytváří, nic se neničí.

Bulgur

Bulgur lze využít v mnoha receptech. Je velmi chutný a zdraví prospěšný

Houby druhu Pleurotus

V jednoduchých „přenosných zahrádkách“, které autoři projektu zkonstruovali lze snadno vypěstovat houby druhu Pleurotus (hlíva). Kávový odpad je na kultivaci hub vhodný, protože je bohatý na látky, které houby pro svůj růst potřebují. Houby druhu Pleurotus rostou v přírodě na rozkládajících se dřevinách. Obecně se tento druh hub pěstuje na slámě nebo na bázi dřevitého substrátu. Takto vypěstované houby jsou však pro účely vaření příliš suché. To je způsobeno tím, že sláma je bohatá na suchou substanci. Naopak, pěstování hub na více organické bázi, jakou je kávový odpad, dělá houby měkčími a masitějšími. To se promítá do lepší stravitelnosti a hlavně chuti. Jiné druhy hub – jako třeba žampióny – jsou pěstovány na podestýlce maštalního hnoje nebo maštalního kompostu. To bývá poměrně rizikové, protože v substrátu jsou přítomny zbytky farmak nebo hormonů, které nakonec pronikají do hub. Houby druhu Pleurotus, které jsou pěstovány v rámci projektu, obsahují přírodní molekulu nazvanou Lovastatina, díky jejíž konzumaci se snižuje cholesterol v krvi. Jsou nejen zdravé, ale taky chutné. Neobsahují žádné tuky nebo cukry. Jsou skvělým zdrojem proteinů. Ze 100 gramů těchto hub je možné přijmout přibližně 8 gramů proteinů.

FOTO: Houby na kávovém odpadu

Houby na kávovém odpadu - kávaHouby na kávovém odpadu - kávaHouby na kávovém odpadu - kávaHouby na kávovém odpadu - kávaHouby na kávovém odpadu - Pleurotus (hlíva)
Další fotky
Houby na kávovém odpadu - Pleurotus (hlíva)

Tento inovativní přístup přináší nové možnosti, jak zacházet s kuchyňským odpadem. Už nemusíte litovat zbytků výborné kávy, která skončí v odpadkovém koši. Až si budete vychutnávat šálek své oblíbené kávy, můžete popřemýšlet o malé zahrádce s houbami, která by váš domov proměnila v kouzelnou přírodní oázu. A až příště zjistíte, že vám při přípravě oběda schází trošičku čerstvých hub, budete je mít vždy po ruce.

Zdroj: spiritualplanet.cz

Před 1 hodinou
Kdo by neznal „Nekonečný příběh“ alespoň ve filmové verzi? Jeho autor Michael Andreas Helmuth Ende...
Před 3 hodinami
Přezdívalo se mu Černovous a v době své největší slávy velel ne jedné lodi, ale hned...
Před 3 hodinami
Přes jeho veškerou nezávislost ho můžeme označit za vynikajícího impresionistu a později expresionistu.
Dnes, 08:36
Dospěl podle svých slov do věku, kdy píše knihy a přebírá ocenění za celoživotní dílo....
Dnes, 08:00
Bydlení začíná být pro Čechy luxus. Jeho cena se totiž šplhá do astronomických výšin a...
Včera, 19:36
Od čtvrtka 21. do neděle 24. listopadu se koná už 16. ročník Mezinárodního festivalu alpinismu...
Včera, 18:33
Policisté nalezli v říjnu ve středočeské nádrži Švihov na řece Želivce těla pohřešovaného partnerského páru...
Včera, 17:30
Také byl neskutečných 41 let členem ÚV KSSS a dokázal si získat Stalina, Chruščova a...
Včera, 16:00
Habsburská monarchie na Dunaji a František Josef I. jsou jedno a totéž. Pokud vyslovíme Rakousko-Uhersko,...
Včera, 15:36
Z Martinic. Příjmení kdysi slavné panské rodiny, která pocházela z rodu Kouniců a měla s...
Reklama