• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Feyfarův ateliér byl znám stejně jako hospoda U Tygra. Dnes už se na fotografa pomalu zapomíná

    11.3.2020
    Další fotky

    Galerie Artinbox v Praze 1 (Perlová 3) uspořádala výstavu Pozapomenutá legenda k poctě a připomenutí fotografa Zdenka Feyfara. K vidění je každé úterý, středu a čtvrtek mezi 15. a 18. hodinou.

    Zdenko Feyfar se narodil 2. března 1913 v rodině lékaře a amatérského fotografa Jaroslava Feyfara v Jilemnici.

    Studoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Po uzavření českých vysokých škol v roce 1939 pracoval krátce jako úředník v bance. V letech 1940–1943 vystudoval obor fotografie na Státní grafické škole v Praze, kam jej přivedl a kde ho učil Jaromír Funke (1896 ve Skutči – 1945 v Kolíně).
    K jeho profesorům patřil také Josef Ehm a Rudolf Skopec (1913 ve Velkém Meziříčí – 1975 v Praze). Po ukončení studia pracoval do konce války jako filmový fotograf v barrandovských ateliérech.
    V roce 1945 se vrátil na Státní grafickou školu jako profesor. Vyučoval tam do roku 1951.
    „V roce 1951 si mě zavolal ředitel, že prý neučím žáky socialistický realismus. Naštěstí jsem v té době byl již členem Mánesa i Svazu československých výtvarných umělců, takže jsem z té školy klidně odešel,“ vzpomínal.
    Od té doby byl již celý život na volné noze.

    Josef Ehm fotografoval akty, portréty, památky a hlavně Prahu. Spojuje je perfektní řemeslo

    Těžiště jeho díla však spočívá v krajinářské fotografii, fotografiích Prahy a portrétování osobností.
    V Praze si vybudoval ateliér, tuším v Panské 9, jeho ateliér se stal na desítky let místem setkávání umělců, filozofů, spisovatelů a básníků. Feyfarův „aťas“ byl znám stejně jako hospoda U Tygra či Klub spisovatelů.
    „Měl jsem to kousek do Mánesa. Tam jsem se také seznámil se Sudkem. To byl strašně skromný člověk. Když mu někdo říkal: ‚Mistře, to je báječná fotografie, to se vám povedlo,` odpovídal: ‚Ale to jsem nedělal já, to dělal můj brácha.´ On ale samozřejmě žádného bratra neměl,“ vyprávěl o svých setkáváních s přítelem Josefem Sudkem, kterého vždy obdivoval.

    Fotografoval Krkonoše ve všech ročních obdobích, za každého počasí, v nejrůznějším osvětlení. Pro budoucí generace zmapoval vzácnou horskou květenu.
    Občas mu – ovšem vždy připravenému – přálo štěstí. Zachytil tak například takzvané brokenské strašidlo, jak se nazývá fyzikální jev, kdy se v oblacích na okamžik objeví stín člověka stojícího na zemi. Na Feyfarově snímku, který ukazujeme v naší fotogalerii, je tedy fotograf sám.

    Jaroslav Rössler. Byl jeho Opus I první českou moderní fotografií?

    Stejně fascinující jsou jeho snímky Prahy.
    Ty někdy zhotovoval v neobvyklém úzkém formátu na výšku v protikladu k horizontálně komponovaným krajinám. Feyfarovy Kachničky u Mánesa přiměly spisovatele Ludvíka Součka (1926 v Praze – 1978 tamtéž) v roce 1956 k napsání dlouhého článku do Československé fotografie a staly se ve své době symbolem přerodu české fotografie.

    Rád také portrétoval. Fotografoval své přátele a známé Jaroslava Havlíčka, Josefa Ladu, Maxe Švabinského, Jana Zrzavého, Josefa Sudka, Rudolfa Deyla, hraběnku Valdštejnovou (v jejích 104 letech) a mnoho dalších.

    Vystavoval nejen v Čechách (první výstavu měl v roce 1957 v rodné Jilemnici), ale také ve Vídni, Berlíně, Varšavě, Budapešti, Káhiře, Jakartě, v Itálii, USA…
    V roce 1958 dostal stříbrnou medaili na Světové výstavě v Bruselu.
    Vydal řadu publikací, byl autorem mnoha fotografických příloh knih o krajině a architektuře, kalendářů a pohlednic.

    Krkonošské muzeum v Jilemnici nabízí poučení i umělecký zážitek

    Byl dvakrát ženatý: s Marií, rozenou Součkovou, a s Boženou, rozenou Milerovou.
    S první ženou měl 3 děti – Petra a dvojčata Evu a Zdenku.

    Zemřel měsíc před svými 88. narozeninami 3. února 2001 v Lomnici nad Popelkou, předpokládám, že v tamní nemocnici.
    Odpočívá v rodinné hrobce v Jilemnici.

    Fotografie Zdenka Feyfara jsou ve sbírkách Muzea hl. m. Prahy, Umělecko-průmyslového muzea v Praze, Moravské galerie v Brně, sbírce Svazu českých fotografů a Krkonošském muzeu v Jilemnici.
    V Muzeu bratří Čapků v Malých Svatoňovicích je ve vstupu vystaven soubor fotografií Zdenka Feyfara inspirovaný krajinou Svatoňovicka.
    Je také zastoupen ve stálé expozici Osobnosti české fotografie 20. století v Muzeu umění a designu v Benešově.

    FOTO: Zdenko Feyfar

    Zdenko Feyfar - 1 p lerie č. uměníZdenko Feyfar - 3 1498636_327541_feyfar_hrabenka_marie_waldstein prheuZdenko Feyfar - 3 1498647_327542_feyfar_karluv_most prheuZdenko Feyfar - 3 1498691_327546_feyfar_tramvaj_v_ulici_na_slupi prheuZdenko Feyfar - 4 1498658_327543_feyfar_lepic_plakatu prheu
    Další fotky
    Zdenko Feyfar - 5 art in BoxZdenko Feyfar - 5 auZdenko Feyfar - 5 morgal.Zdenko Feyfar - 6 jaroslav havlíček foto z.feyfar pet43Zdenko Feyfar - 8 feyfar.cz (2)Zdenko Feyfar - 8 feyfar.czZdenko Feyfar - 9 ffZdenko Feyfar - 99 artinboxZdenko Feyfar - 0 1498669_327544_feyfar_pred_staromestskou_radnici prheu

    Zdroj: feyfar.cz



    Nepřehlédněte