• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Krkonošské muzeum v Jilemnici nabízí poučení i umělecký zážitek

  5.3.2020
  Fefík
  Další fotky

  Muzeum bylo založeno v roce 1891 v souvislosti s přípravami na Národopisnou výstavu českoslovanskou, která se odehrála o čtyři roky později v Praze.

  První expozice se nacházela právě v bývalé dívčí škole, později se muzeum několikrát stěhovalo a od roku 1953 sídlí v zámeckém areálu, konkrétně v zámku samotném, v bývalém pivovaru a zahradním domku. V roce 1979 se muzeum stalo zařízením Správy Krkonošského národního parku a od roku 2013 je provozováno společně s městem Jilemnice.

  V bývalém pivovaře čp. 1 v Erbovním sále před několika dny začala výstava obrazů jilemnické rodačky Markéty Prokopové Čápové.
  Výstava je otevřena do 31. května.

  Koncerty jenom k vidění. Fotografie Jiřího Benedikta v turnovské Střelnici

  V pivovarské výstavní síni se můžete vydat za drahými kameny do pravěku. Expozice je zaměřena na drahé kameny, minerály a další nerosty a jejich využití člověkem v dávných časech. Nálezy jsou převážně z oblasti Českého ráje a Podkrkonoší, vždyť třeba takový kopec Kozákov je proslulý svými jaspisy, chalcedony, karneoly a dalšími minerály.
  Akce byla prodloužena do 29. března.

  Český ráj je jejich velkou láskou, Kozákov domovem. Dva fotografové vystavují v semilském muzeu

  Výstavní síň přímo v zámku nabízí expozici Jak semena putují krajinou.
  Výstava přiblíží způsoby šíření semen a plodů na příkladech chráněných a ohrožených rostlin Krkonoš a potrvá do 26. dubna.

  Krkonošské muzeum v Jilemnici je otevřeno denně od 8:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00 hodin – s výjimkou pondělí.

  FOTO: Krkonošské muzeum v Jilemnici

  Krkonošské muzeum v Jilemnici - 1 prokopováKrkonošské muzeum v Jilemnici - 2 vernisaz-vystavy-marketa-prokopova-capova-ohlednutiKrkonošské muzeum v Jilemnici - 3 zpr jilemKrkonošské muzeum v Jilemnici - 5 a7371eabd41589b579177eff992dc81Krkonošské muzeum v Jilemnici - 4 čp. 75 ic jilem
  Další fotky
  Krkonošské muzeum v Jilemnici - 5 unnamedKrkonošské muzeum v Jilemnici - 6 zahr jilemKrkonošské muzeum v Jilemnici - 0 p 1 jilem


  Nepřehlédněte