Filmový festival v Karlových Varech se přizpůsobil koronavirové situaci

18.8.2021
Roman Kořinek

„Hledali jsme nejvhodnější řešení, jak festival zorganizovat. S Petrem Lintimerem (vedoucí produkce festivalu) jsme byli v Cannes pro inspiraci a máme to vymyšlené ještě lépe než oni. Náš systém zaručí, že v každém kinosále bude sedět jen ten, kdo prokazatelně není nemocný. Do žádného sálu nebude vpuštěn nikdo bez pásky na ruce. Náklady na to budou obrovské, ale pro nás je klíčové, aby festival proběhl bezpečně,“ řekl Mucha.

Když zhruba v červenci organizační tým rozhodoval, jestli a v jaké podobě festival v Karlových Varech bude, nebylo ještě jasné, jestli bude možné využít plné kapacity promítacích sálů. Podle uměleckého ředitele festivalu Karla Ocha se tak raději snížil počet snímků zhruba o 25, aby bylo víc projekcí a filmy mohli vidět i diváci, kdyby byla kapacita sálů omezená. To nyní už není třeba.

I do doprovodného programu zasáhla omezení kvůli koronaviru. Například klub Kaiser 55 měl být původně v hotelu Thermal, pak se uvažovalo o budově bývalé spořitelny a nakonec padla volba na Poštovní dvůr, kde lze pořádat akce pod širým nebem. „Rozhodovali jsme o tom ještě v době, kdy se nesmělo tančit. Letos to tak bude trochu jiná forma, ale možná i zajímavá cesta,“ okomentoval umístění klubu, který nabídne letos například vystoupení Monkey Business, PSH, DJ Witch, Rytmus a dalších.

Letošní festival zajišťuje zhruba 1500 brigádníků a pracovníků realizačního štábu. Podle vedoucího produkce Pera Lintimera je to víc než v předešlých letech, kdy jich bylo o dvě až tři stovky méně. Jen týmy, které budou zajišťovat kontrolu pásek, které dokládají bezinfekčnost, budou mít asi stovku lidí. Od minulého festivalu před dvěma lety se na nákladech projevily i rostoucí mzdy či zdražení stavebních prací. Podle prezidenta festivalu Jiřího Bartošky se ale i letošní ročník pohybuje v nákladech mezi 140 až 150 miliony korun.

Zdroj: čtkNepřehlédněte