• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • FOTO: Mláďata malajského tygra v pražské zoo přežila a mají se k světu, už olizují maso

  15.11.2017
  Šárka Turčeková
  Další fotky

  Už od čtvrtka budou v pražské zoo k vidění dvě mláďata kriticky ohroženého tygra malajského. Tygří kluk a holka se narodili před šesti týdny, nebylo ale vůbec jisté, že přežijí. Odchov tygra malajského v zajetí je neuvěřitelně náročný, ba nemožný. Přesto se podařilo překlenout nejtěžší období a teď je mohou spatřit konečně i návštěvníci.

  Malajská tygřata se narodila v pražské zoo 3. října. Nejdůležitější na celém odchovu bylo to, aby matka měla klid a mohla mláďata v klidu kojit. „Brzy po porodu přenesla mláďata z porodního boxu do expozice, na přítomnost lidí ale reagovala nervózně. Proto jsme část pavilonu uzavřeli. Návštěvníci je tak mohou vidět teprve nyní,“ vysvětluje ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

  FOTO: Mláďata tygra malajského v pražské zoo

  Mláďata tygra malajského v pražské zoo - Zoo Praha, tygřataMláďata tygra malajského v pražské zoo - Zoo Praha, tygřataMláďata tygra malajského v pražské zoo - Zoo Praha, tygřataMláďata tygra malajského v pražské zoo - Zoo Praha, tygřataMláďata tygra malajského v pražské zoo - Zoo Praha, tygřata
  Další fotky
  Mláďata tygra malajského v pražské zoo - Zoo Praha, tygřataMláďata tygra malajského v pražské zoo - 636462733479515308-01Mláďata tygra malajského v pražské zoo - Zoo Praha, tygřataMláďata tygra malajského v pražské zoo - tygr Zoo Praha

  Narozená samička byla od začátku menší a měla zdravotní potíže, ty naštěstí během několika dnů po léčbě antibiotiky odezněly. Na převážení se ukázalo, že sameček váží 5,16 kilo, samička jen 3,78 kilogramů.

  „Sklon růstové křivky obou mláďat odpovídá zahraničním údajům. Sameček je kopíruje téměř přesně a samička je stále drobnější, ta zatím ztrátu nedohnala,“ říká kurátor savců Pavel Brandl.

  Pet Center týrá zvířata, nemocná prostě nechají umřít, vypověděla bývalá pracovnice

  O mláďata se jejich jedenáctiletá matka Banya vzorně stará a pravidelně je kojí. Obě tygřata už vidí a dovádí po celé expozici. I když ještě pijí mléko a nevyrostly ani první zuby, už je láká maso. Tak ho alespoň olizují. Jména ještě nemají, ale už brzy je pojmenují chovatelé.

  „Odchov tohoto poddruhu tygra je velmi složitý, naposledy se v Evropě podařil před čtyřmi roky v Halle. V přírodě přitom přežívají už jenom poslední dvě až čtyři stovky tygrů malajských,“ uvedl ředitel zoo.  Nepřehlédněte