Fotograf a horolezec Vilém Heckel. Jeho bytostná láska k přírodě a sportu mu dala celoživotní téma hory

1.3.2020
Táňa Pikartová

Na expedici do Peru odjel 23. dubna v roce 1970, se svými kamarády horolezci však 31. května umírá v horolezeckém táboře zavalen lavinou bahna a kamení při zemětřesení pod horou Huascarán. Toto letošní smutné výročí iniciovalo fotografickou výstavu Vilém Heckel, Kouzlo hor v Domě Scheybalových v Jablonci nad Nisou.

Nový pavilon nemocnice v Jablonci zlepší podmínky péče

„Huascarán, jen málokdo v našem kraji neslyšel o tomto neštěstí, mnoha lidí se ztráta dotkla osobně. Je to téměř padesát let, a přesto jsou mezi námi ti, kdo mají událost v živé paměti. Výstavu jsme vytvořili ve spolupráci s dcerou Viléma Heckela Helenou, která střeží jeho rozsáhlý archiv, v němž je systematicky uloženo přes šedesát tisíc negativů. Některé z nich nebyly dosud zveřejněné,“ připomíná Petr Vobořil, ředitel jabloneckého kulturního a informačního centra.

Výstava představuje jednotlivé části tvorby Viléma Heckela v kontextu s jeho životní cestou na sedmdesáti velkoformátových fotografiích, všechny Heckelovy vydané publikace a také některé osobní věci, které byly součástí výbavy na výpravách. Od Tater přes Krkonoše, Jizerky a Český ráj dokumentoval Vilém Heckel českou horolezeckou špičku v období od padesátých do sedmdesátých let a fotoaparát podle jeho slov dokázal přivést spolulezce „do stavu nesportovní zuřivosti“. Obzvláště ve chvílích, kdy si vyhlédl určitý záběr a potřeboval dobrovolníka, který by mu zapózoval na hřebeni.

Budovu lázní, kde sídlí Oblastní galerie, město Liberec předává kraji

K výstavě a 50. výročí Expedice Peru se připojila i Česká mincovna s mimořádnou a limitovanou emisí medaile podle návrhu renomovaného medailéra a bývalého pedagoga Střední uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné školy Jablonec, akademického sochaře Jiřího Dostála.

Středem zájmu Viléma Heckela nebyly však jen hory, byly to i portréty, architektura, atmosféra měst, křivolakých ulic, intimních chvil. V Trentu získal nejvyšší ocenění, v soutěži Vitorio Sella za horolezeckou fotografii. Během svého života vydal deset publikací, z nichž řada byla přeložena.

S fotografiemi Viléma Heckela vyšel také nástěnný kalendář na rok 2020. Výstava je otevřena do 14. března.Nepřehlédněte