• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Hala na opravu letadel na pardubickém letišti nebude

    Společnost Aeropartner podnikatele Richarda Santuse servisní centrum dopravních letadel asi za 600 milionů korun s až 120 techniky na letišti v Pardubicích nepostaví.

    Provozovatel civilní částí letiště, městská a krajská společnost East Bohemian Airport (EBA), firmě 20. srpna vypověděla společné memorandum. EBA zastavení projektu zdůvodnila riziky a nepřipraveností, což investor odmítá. Uvedla to v sobotu Česká televize.

    Firma plánovala postavit hangár v sousedství odbavovací haly letiště. EBA odmítnutím investora přišla i o možný výnos z nájemného ve výši šest milionů korun. EBA ve výpovědi memoranda podle televize důvody neuvedla.

    „Nechali jsme si na základě toho zpracovat ekonomickou analýzu a analýzu bezpečnostních rizik a nevyšlo nám to příznivě. Stavba hangáru by nám sebrala 300 až 400 parkovacích míst. Rizika převažují nad krátkodobým ziskem,“ řekl televizi předseda představenstva firmy EBA Jindřich Tauber (SOCDEM). Podle pardubického primátora Jana Nadrchala (ANO) by měl projekt pro obyvatele města nulový přínos.

    Santus připomněl, že letiště je dlouhodobě ve ztrátě. „V životě by mě nenapadlo, že se takhle jednoduše vydělaných peněz dobrovolně zřekne. Vadí mi, že dva roky se na něčem společně dohadujeme a najednou je stop komunikační,“ uvedl.

    Televize uvedla, že v Česku aktuálně působí šest větších středisek pro servis velkých letadel, například v Praze na Ruzyni nebo v Ostravě.

    Aeropartner provozuje osobní leteckou dopravu takzvanými bizjety, také air ambulanci, nákladní dopravu, dopravu vrtulníky, správu a údržbu letadel. Má i výcvikové středisko. Na leteckém trhu působí přes 20 let. Základnu má v Praze na ruzyňském letišti.

    EBA loni prohloubila ztrátu na 41,4 milionu korun z předchozí ztráty 30,8 milionu korun. Záporný výsledek zdůvodnila vysokými cenami energií, zdražením dodavatelských služeb a kurzovými ztrátami. Tržby firmy se loni snížily na 83 milionů korun z předchozích 91 milionů korun. Letiště bylo v zisku naposledy v roce 2014. Vlastníci firmy, jimiž jsou ze dvou třetin Pardubice a ze třetiny Pardubický kraj, před časem rozhodli o navýšení základního kapitálu.

    Letiště vloni odbavilo 596 charterových letů společnosti Smartwings a 128 rotací pravidelné linky do Alicante provozované společností Ryanair. Na charterové lety do 13 destinací připadalo 99.302 cestujících, na linkové 22.815 pasažérů. Dalších 388 letů bylo z oblasti všeobecného letectví, pouhé tři lety činila nákladní cargo doprava, rok předtím jich bylo 67.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte