Hanzelka a Zikmund před 75 lety poprvé vycestovali. Příznivci si to připomenou ve Zlíně

22.4.2022
Redakce

Příznivci Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda si dnes připomenou 75 let od startu první cesty legendární cestovatelské dvojice, na které Hanzelka a Zikmund projeli Afriku a Jižní Ameriku. Zlínské Muzeum jihovýchodní Moravy s Klubem H+Z na dnešek připravily program nazvaný Cestovatelské legendy Hanzelka a Zikmund. Současní cestovatelé se dnes odpoledne také na zlínském Lesním hřbitově setkají u hrobu Zikmunda, který zemřel loni 1. prosince ve věku 102 let.

V muzeu budou k vidění filmové dokumenty z cest. V Baťově mrakodrapu budou vystaveny fotografie z cest Hanzelky a Zikmunda, doplní je srovnávací fotografie pořízené Expedicí Z101 v Africe. Před budovou muzea budou vystaveny vozy značky Tatra, kterou cestovatelé propagovali. Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů připravila na večer koncert Cestovatelské legendy H+Z, vystoupí na něm i houslista Václav Hudeček.

Na svou první cestu vyrazili Hanzelka se Zikmundem 22. dubna 1947 v osobním voze Tatra 87 z pražské Opletalovy ulice. Přejeli například celou Núbijskou poušť, což před nimi nikdo nedokázal, vztyčili československou vlajku na nejvyšší hoře Afriky Kilimandžáru. Z Kapského Města se s tatrovkou přeplavili přes Atlantik do Jižní Ameriky, kde se podívali vysoko pod zasněžené vrcholky And i mezi lovce lebek v pralesích Ekvádoru. Putování skončilo v Mexiku na podzim 1950. Za tři a půl roku projeli 44 zemí, urazili 111.000 kilometrů, z toho 61.700 ve svém voze. Pořídili 10.000 fotografií a natočili 11 kilometrů filmu.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte