Hasiči dnes uctí památku svých kolegů, kteří ve středu zahynuli při výbuchu na Kroměřížsku

19.9.2021
Jan Veselý

Černými vlajkami vyvěšenými na svých budovách dnes hasiči po celé ČR uctí památku dvou dobrovolných hasičů, kteří ve středu zahynuli při výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku. V poledne také hasiči nastoupí v zásahových oblecích k minutě ticha před svými stanicemi, kam vyjedou s technikou se zapnutými světelnými majáky.

Profesionální hasiči se mají pietní akce zúčastnit, pokud tomu nebrání plnění služebních úkolů, vyplývá z rozkazu generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Vladimíra Vlčka. Zároveň vyzval, aby památku zesnulých hasičů uctily obdobným způsobem města a obce jako zřizovatelé jednotek dobrovolných hasičů.

Od počátku roku 2001, kdy vznikl Hasičský záchranný sbor ČR, bylo při zásazích usmrceno 13 dobrovolných a 11 profesionálních hasičů, uvedl mluvčí sboru Rudolf Kramář. Zraněno při zásazích bylo 5817 profesionálních a 2796 dobrovolných hasičů.

K rodinnému domu v Koryčanech, který majitelé rekonstruovali, hasiči ve středu vyjeli kvůli narušení plynového potrubí. Výbuch plynu dům zničil. Jednoho dobrovolného hasiče smrtelně zranil, druhého zavalily trosky budovy. Další dva hasiče s těžkými zraněními záchranáři přepravili do nemocnice, zraněni byli ještě dva další lidé. Explozi prověřuje policie jako obecné ohrožení z nedbalosti. Výbuch poškodil i sousední domy, jeden z nich je podle statika neobyvatelný. Výše škody zatím není známa.

Zdroj:jv/ctkNepřehlédněte